Pregled bibliografske jedinice broj: 651241
Ruralni turizam: iskustva Hrvatske i Srbije
Ruralni turizam: iskustva Hrvatske i Srbije // Ruralni razvoj Hrvatske: Perspektive integriranog i održivog razvoja ruralnih područja (Okrugli stol, znanstveni skup povodom 50-e obljetnice pokretanja časopisa „Sociologija sela“ od 2007. „Sociologija i prostor“) / Svirčić Gotovac, Anđelina (ur.).
Zagreb: Institut za društvena istraživanja, 2013. str. 88-91 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 651241 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Ruralni turizam: iskustva Hrvatske i Srbije
(Rural Tourism: Experience In Croatia and Serbia)
Autori
Demonja, Damir ; Stojanović, Vladimir
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Ruralni razvoj Hrvatske: Perspektive integriranog i održivog razvoja ruralnih područja (Okrugli stol, znanstveni skup povodom 50-e obljetnice pokretanja časopisa „Sociologija sela“ od 2007. „Sociologija i prostor“)
/ Svirčić Gotovac, Anđelina - Zagreb : Institut za društvena istraživanja, 2013, 88-91
ISBN
978-953-6218-53-0
Skup
Ruralni razvoj Hrvatske: Perspektive integriranog i održivog razvoja ruralnih područja (Okrugli stol, znanstveni skup povodom 50-e obljetnice pokretanja časopisa „Sociologija sela“ od 2007. „Sociologija i prostor“)
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 18.10.2013
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Hrvatska; Srbija; ruralni turizam; specifičnosti; smjernice; suradnja
(Croatia; Serbia; rural tourism; specifics; guidelines co-operation)
Sažetak
Ruralni turizam značajni je činitelj u aktivaciji i održivom razvoju ruralnih područja. Njegova važnost prvenstveno se ogleda u vrlo važnoj interakciji između poljoprivredne proizvodnje, proizvodnje tradicionalnih proizvoda, očuvanja kultiviranog krajolika, predstavljanja tradicije i kulturnih posebnosti, tradicionalne gastronomije i turističkih usluga, te korištenja postojećih resursa. Ruralni turizam pomaže očuvanju lokalnog identiteta, tradicije i običaja štiteći na taj način okoliš, jača autohtonu, tradicijsku i organsku proizvodnju, i podupire razvoj ruralnih područja koji se temelji na održivom razvoju. Ruralni prostor u Hrvatskoj zauzima 91, 6% njezine površine i odlikuje se velikom zemljopisnom i društvenom raznolikosti, što je velik potencijal za ruralni turizam. Ruralni turizam u Hrvatskoj, kao poseban oblik turizma u ruralnim područjima, koja su sa svojim prirodnim i kulturnim resursima temelj za razvoj kvalitetne turističke ponude, počeo se razvijati u posljednje vrijeme i ima manju važnost nego maritimni turizam. Prevladavajući tip krajolika u Srbiji je, također, ruralni prostor, i ruralni turizam preferirani je oblik turizma u skladu s Nacionalnom strategijom za turizam. Srbija je zemlja raznovrsnih prirodnih obilježja s mnogim atraktivnim spomenicima i kulturnim vrijednostima. Glavne aktivnosti u ruralnom turizmu su: pješačenje, izleti u prirodu (nacionalne parkove, zaštićena područja, itd.), lokalni festivali, i mnoge druge zabavne aktivnosti. Ruralni turizam u Srbiji gotovo u cijelosti je okrenut domaćem tržištu. Ova rasprava dat će pregled stanja ruralnog turizma u Hrvatskoj i Srbiji, izdvojit će specifičnosti (razlike, sličnosti i probleme) hrvatskog i srpskog ruralnog turizma, predložit će smjernice za njegov budući razvoj i, naposljetku, izdvojit će moguće načine suradnje u području ruralnog turizma između tih dviju zemalja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Etnologija i antropologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
017-0171682-1457 - Ekonomski aspekti sigurnosti (Knezović, Sandro, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut za razvoj i međunarodne odnose
Profili:
Damir Demonja
(autor)