Pregled bibliografske jedinice broj: 651001
Iskustva roditelja djece s teškoćama u razvoju sa socijalnim radnicima u procesu rane intervencije
Iskustva roditelja djece s teškoćama u razvoju sa socijalnim radnicima u procesu rane intervencije // Profesija socijalnog rada: identitet, integritet i realitet
Zagreb: Hrvatska udruga socijalnih radnika, 2013. str. 30-31 (predavanje, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 651001 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Iskustva roditelja djece s teškoćama u razvoju sa socijalnim radnicima u procesu rane intervencije
(The experiences of parents of children with disabilities with social workers in the process of early intervention)
Autori
Franc, Iva ; Milić Babić, Marina ; Leutar, Zdravka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Profesija socijalnog rada: identitet, integritet i realitet
/ - Zagreb : Hrvatska udruga socijalnih radnika, 2013, 30-31
Skup
Profesija socijalnog rada: identitet, integritet, realitet
Mjesto i datum
Tuheljske Toplice, Hrvatska, 16.10.2013. - 18.10.2013
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
rana intervencija; socijalni rad; roditelji; djeca s teškoćama
(early intervention; social work; parents; children with disabilities)
Sažetak
Obitelj, uključivanjem u programe rane intervencije, povećava svoje kapacitete za pružanjem adekvatne podrške djetetovom razvoju te može značajno unaprijediti pozitivne ishode rane intervencije. Ovo istraživanje imalo je za cilj dobiti uvid u iskustva roditelja djece s teškoćama u razvoju s podrškom koju primaju od socijalnih radnika u procesu rane intervencije. Za prikupljanje podataka korištena je metoda polustrukturiranog intervjua, dok je za obradu podataka korišten postupak kvalitativne analize. Rezultati ukazuju na negativno iskustvo većine sudionika istraživanja koje je karakterizirano nedostupnošću socijalnih radnika za obitelj, neinformiranošću o uslugama te u konačnici nedostatku empatije. Kao dodatne teškoće u procesu rane intervencije roditelji su istaknuli nelogičnosti u kriterijima za dodjelu prava, sporu administraciju, lošu povezanost stručnjaka, nedostupnost usluga i izostanak kontinuiteta u ranoj intervenciji. Zaključno sudionici istraživanja smatraju da socijalni radnici imaju važnu ulogu u procesu rane intervencije i da je njihova podrška nužna za uspješnost rane intervencije. Dobiveni rezultati upućuju na veću odgovornost socijalnih radnika u pružanju rane podrške djetetu i obitelji kroz pravovremeno savjetovanje o pravima i uslugama te dostupnim izvorima podrške. Jasni kriteriji za ostvarivanje prava, kontinuirana edukacija stručnjaka, razvijanje usluga rane intervencije u lokalnoj zajednici, pravovremenost administracije te interdisciplinarni pristup u ranoj podršci djetetu i obitelji područja su koja zahtijevaju dodatni stručni angažman.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Socijalne djelatnosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
066-0000000-3617 - SOCIJALNI POLOŽAJ STARIJIH I OSOBA S INVALIDITETOM U HRVATSKOJ I ZEMLJAMA EU (Leutar, Zdravka, MZOS ) ( CroRIS)
066-0661686-1433 - Funkcioniranje i osnaživanje obitelji u rizičnim uvjetima u Republici Hrvatskoj (Blažeka Kokorić, Slavica, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Pravni fakultet, Zagreb