Pregled bibliografske jedinice broj: 650732
Primjena metode najmanjih kvadrata u razdvajanju troškova
Primjena metode najmanjih kvadrata u razdvajanju troškova // Zbornik radova 1. interdisciplinarne znanstveno-stručne konferencije s međunarodnim sudjelovanjem - "Održivi razvoj ruralnih krajeva 2013." / Šutić, Branislav (ur.).
Gospić: Veleučilište Marko Marulić u Kninu, 2013. str. 269-278 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 650732 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Primjena metode najmanjih kvadrata u razdvajanju troškova
(Application Least Squares Method for Separating Costs)
Autori
Radman-Funarić, Mirjana ; Babler, Višnja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova 1. interdisciplinarne znanstveno-stručne konferencije s međunarodnim sudjelovanjem - "Održivi razvoj ruralnih krajeva 2013."
/ Šutić, Branislav - Gospić : Veleučilište Marko Marulić u Kninu, 2013, 269-278
ISBN
978-953-56202-3-5
Skup
1. interdisciplinarna znanstveno-stručna konferencija s međunarodnim sudjelovanjem Održivi razvoj ruralnih krajeva
Mjesto i datum
Gospić, Hrvatska, 17.10.2013. - 18.10.2013
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
metoda najmanjih kvadrata ; razdvajanje troškova
(least squares method ; separating costs)
Sažetak
Primjena matematičko-statističkih metoda u analizi troškova značajna je podloga menadžmentu u donošenju poslovnih odluka. One su značajne za razvoj poduzeća u ruralnim područjima kao i za gospodarski razvoj u cjelini. U cilju kvalitetnijeg upravljanja proizvodnjom razdvajanje troškova na stalne i promjenjive te utvrđivanja ukupnog iznosa troška doprinosi i metoda najmanjih kvadrata. Metoda najmanjih kvadrata temelji se na praktičnom iskustvu korištenjem statističkih i računovodstvenih podataka o troškovima ostvarenim u prošlosti. Ekonomska teorija sugerira postojanje uzročno posljedičnu vezu između opsega proizvodnje i pripadajućih troškova te se razdvajanje troškova u ovom radu obavlja uobičajenim statističkim postupkom pomoću formula za utvrđivanje međusobnog odnosa varijabli u obliku regresijskog pravca. Rezultat je formula za utvrđivanje ukupnog troška koja primjenom postupka interpolacije i ekstrapolacije omogućuje procjenu budućeg kretanja ukupnih troškova za bilo koju razinu opsega proizvodnje.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija