Pregled bibliografske jedinice broj: 650515
Moguća primjena CROPOS-a i za najavu većeg potresa
Moguća primjena CROPOS-a i za najavu većeg potresa // 3. CROPOS konferencija, Zbornik Radova / Bašić Tomislav, Marjanović Marijan (ur.).
Opatija: Državna geodetska uprava ; Geodetski fakultet Sveučilišta u Zagrebu ; Hrvatska komora ovlaštenih inženjera geodezije, 2013. str. 21-28 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 650515 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Moguća primjena CROPOS-a i za najavu većeg potresa
(The possible application of CROPOS and for the announcement of larger earthquake)
Autori
Solarić, Nikola ; Solarić, Miljenko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
3. CROPOS konferencija, Zbornik Radova
/ Bašić Tomislav, Marjanović Marijan - Opatija : Državna geodetska uprava ; Geodetski fakultet Sveučilišta u Zagrebu ; Hrvatska komora ovlaštenih inženjera geodezije, 2013, 21-28
ISBN
978-953-55915-3-5
Skup
3. CROPOS konferencija
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 24.10.2013. - 25.10.2013
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
CROPOS; najava potresa; permanentna GNSS stanica
(CROPOS; announcement of earthquake; permanent GNSS station)
Sažetak
CROPOS je pozicijski sustav u Hrvatskoj koji koristi GNSS satelite. On je postigao vrlo visoku točnost, ali on se može koristiti i u prognoziranju potresa. U Japanu su postavili mrežu od 1200 GNSS permanentnih stanica, a S. Murai i H. Araki patentirali su pronalaženje GNSS signala prije potresa računanjem površina trokuta u čijim vrhovima se nalaze GNSS stanice. Prethodni GNSS signal za potres prije potresa nalazili su kad je promjena površine trokuta u jednom danu bila veća od 3 sigma (grube pogreške mjerenja). Za 162 potresa većih od magnitude 6. stupnja po Richteru u Japanu dobili su prethodni GNSS signal za potrese prije potresa od jednog do 90 dana. Naime, prije samog potresa postoji ''priprema za potres''. U časopisu „Geodetska služba“ objavljene su promjene duljina stranica u permanentnoj GNSS mreži AGROS, u okolici Kragujevca, gdje se dogodio potres magnitude 5, 4 stupnjeva po Richterovoj skali 3.11.2010. Kada smo grafički prikazali promjene duljina, vidjelo se da je dva dana prije potresa postojala kompresija u terenu, koja je prema seizmotektoničarima mogla najaviti jači potres. To potvrđuje da bi i CROPOS mreža mogla poslužiti eventualno za najavu većeg potresa u okolici Zagreba i u okolici nuklearke Krško, kao i drugim trusnim područjima u Hrvatskoj. U tom slučaju trebalo bi u Zagrebu i okolici postaviti dodatno desetak novih GPS permanentnih stanica, sa specijalno dobrom stabilizacijom. Na taj način CROPOS bi dobio, osim za čiste geodetske svrhe, još dodatnu funkciju za potrebe geodinamike i eventualnu najavu većeg potresa. Za financiranje takovog projekta bila bi potrebna dodatna ulaganja što bi se moglo osigurati najvećim dijelom iz europskih fondova. Za razliku od Japanaca predlažemo da se prethodni GNSS signal prije jačeg potresa određuje u analizi zajedno sa seizmotektoničarima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geodezija
POVEZANOST RADA
Projekti:
007-1201785-3539 - Razvoj znanstvenog mjeriteljskog laboratorija za geodetske instrumente (Solarić, Nikola, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Geodetski fakultet, Zagreb