Pregled bibliografske jedinice broj: 649981
Analiza opskrbnog lanca u modelu ekonomike transakcijskih troškova
Analiza opskrbnog lanca u modelu ekonomike transakcijskih troškova // Zbornik međunarodnog znanstvenog skupa Perspektive trgovine 2013. : odnosi u lancima opskrbe = Poceedings of the International conference Trade perspectives 2013 : supply chain relationships / Knego, Nikola ; Renko, Sanda ; Knežević Blaženika (ur.).
Zagreb, 2013. str. 48-67 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 649981 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Analiza opskrbnog lanca u modelu ekonomike transakcijskih troškova
(The analysis of supply chain using transaction costs economics model)
Autori
Dunković, Dario
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik međunarodnog znanstvenog skupa Perspektive trgovine 2013. : odnosi u lancima opskrbe = Poceedings of the International conference Trade perspectives 2013 : supply chain relationships
/ Knego, Nikola ; Renko, Sanda ; Knežević Blaženika - Zagreb, 2013, 48-67
ISBN
978-953-6025-81-7
Skup
Međunarodni znanstveni skup Perspektive trgovine 2013. : odnosi u lancima opskrbe
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 20.-21.11.201
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
transakcijski troškovi; institucije; tržišne strukture; opskrbni lanac; vertikalna integracija.
(transaction costs; institutions; market structures; supply chain; vertical integration)
Sažetak
Uspješnost alternativnih tržišnih struktura, kao što su opskrbni lanci, ovisi o transakcijskim troškovima. Subjekt koji zajedno sa svojim partnerima uspije smanjiti transakcijske troškove postići će veću učinkovitost razmjene resursa i prava. Riječ je o troškovima koji nastaju jer subjekt nije u mogućnosti koristiti se resursima u svome vlasništvu, što utječe na ekonomičnost obavljanja povezanih funkcija. Prema teoriji transakcijskih troškova svako korištenje resursima s tržišta iziskuje odgovarajuće troškove, a na njih se može utjecati odgovarajućim oblicima poslovnih odnosa među partnerima. U radu je cilj usustaviti doprinose ekonomike transakcijskih troškova kao mikroekonomskog modela i istražiti njegovu djelotvornost i pragmatičnost u mjerenju učinkovitosti tržišne razmjene. Važno je pokazati da se koncept opskrbnog lanca uklapa u model hibridne tržišne strukture prema načelima novog institucionalizma, vertikalne integracije i kolaboracije. U radu se nastoji dokazati pretpostavka da se učinkovitost razmjene u opskrbnom lancu može identificirati analizom transakcijskih troškova koji prilično egzaktno pokazuju koliki je trošak korištenja tržišnog mehanizma, bez obzira na to je li posrijedi kooperacija, kolaboracija ili neki drugi oblik poslovnog odnosa. Provodi se empirijska analiza sustava nabave i distribucije kako bi se demonstrirao model u kojem se na temelju nekoliko relevantnih oblika organiziranja razmjene mjeri učinkovitost pojedinog oblika s obzirom na transakcijske troškove. Rezultati pokazuju odstupanja u transakcijskim troškovima koja se pojavljuju zbog uporabe različitih institucionalnih mehanizama i drugačije razmjene ekonomski svojstvenih prava. Obrada ove aktualne teme trebala bi rasvijetliti načine na koje je moguće postići veću učinkovitost postupka nabave i distribucije, odrediti ulogu institucionalnog okvira te pomoći donositeljima odluka u stvaranju opskrbnog lanca.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija