Pregled bibliografske jedinice broj: 649321
Uloga privrženosti u kvaliteti prijateljskih odnosa na prijelazu u odraslu dob
Uloga privrženosti u kvaliteti prijateljskih odnosa na prijelazu u odraslu dob // 21. Dani Ramira i Zorana Bujasa Sažeci priopćenja / Kuterovac Jagodić, Gordana ; Erceg Jugović, Inja ; Huić, Aleksandra (ur.).
Zagreb: Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2013. str. 72-72 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 649321 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Uloga privrženosti u kvaliteti prijateljskih odnosa na prijelazu u odraslu dob
(Role of attachment in the quality of friendship relations in emerging adulthood)
Autori
Kamenov, Željka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
21. Dani Ramira i Zorana Bujasa Sažeci priopćenja
/ Kuterovac Jagodić, Gordana ; Erceg Jugović, Inja ; Huić, Aleksandra - Zagreb : Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2013, 72-72
ISBN
978-953-175-463-7
Skup
21. Dani Ramira i Zorana Bujasa
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 11.04.2013. - 13.04.2013
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
privrženost; prijateljstvo; kvaliteta odnosa; responzivnost; prijelaz u odraslo doba
(attachment; friendship; relationship quality; responsivity; emerging adulthood)
Sažetak
Prema teoriji privrženosti, unutarnji radni modeli o sebi i drugima oblikovani u odnosu s primarnim skrbnikom u ranom djetinjstvu djeluju na kvalitetu naših bliskih odnosa tijekom cijeloga života. S obzirom na važnost koju odnosi s prijateljima u adolescenciji imaju za kvalitetu života i sliku o sebi, cilj ovog istraživanja bio je utvrditi ulogu privrženosti u ponašanju prema prijatelju/ici te procjeni bliskosti i zadovoljstva prijateljskim odnosom. Ispitani su parovi prijatelja oba spola u dobi od 18 do 30 godina, tako da se uzorak sastoji od tri vrste prijateljskih dijada (ženskih i muških istospolnih te raznospolnih). Sudionici su ispunjavali Modificirani inventar iskustava u bliskim odnosima kojim je ispitana njihova privrženost prijateljima, izražavali svoju percepciju prijateljevog ponašanja na Skali responzivnosti i Upitniku pokazivanja naklonosti i antagonizma te procijenili stupanj bliskosti i zadovoljstvo prijateljskim odnosom. Hijerarhijskom regresijskom analizom provjerena je uloga privrženosti i ponašanja oba člana dijade u doživljaju bliskosti i zadovoljstvu odnosom, zasebno za svaku od tri vrsta prijateljskih dijada. Rezultati su potvrdili hipotezu o značajnoj ulozi privrženosti u doživljaju bliskosti i zadovoljstvu odnosom, koja se ostvaruje kroz ponašanje osobe prema prijatelju, ali i kroz percepciju prijateljevog ponašanja i responzivnosti. Dok su se za pokazivanje naklonosti i antagonizma među prijateljima pokazali različiti efekti dimenzija privrženosti u različitim vrstama dijada, percepcija prijateljeve responzivnosti univerzalno je određena rezultatom na dimenziji izbjegavanja bliskosti – što osoba ima izraženije izbjegavanje (negativniji model o drugima) to prijatelja procjenjuje manje responzivnim.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
130-1301422-1420 - Uloga socio-kognitivnih procesa u samoregulaciji i interpersonalnim odnosima (Kamenov, Željka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb
Profili:
Željka Kamenov
(autor)