Pretražite po imenu i prezimenu autora, mentora, urednika, prevoditelja

Napredna pretraga

Pregled bibliografske jedinice broj: 649099

Magijski znak - Kristov monogram


Sambunjak, Slavomir
Magijski znak - Kristov monogram // Radovi - Sveučilište u Splitu. Filozofski fakultet Zadar. Razdio filoloških znanosti, 39(26) (2000), 109-121 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, ostalo)


CROSBI ID: 649099 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca

Naslov
Magijski znak - Kristov monogram
(Magical sign - The monogram of Christ)

Autori
Sambunjak, Slavomir

Izvornik
Radovi - Sveučilište u Splitu. Filozofski fakultet Zadar. Razdio filoloških znanosti (1330-0989) 39(26) (2000); 109-121

Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, ostalo

Ključne riječi
ćirilska i glagoljska slova; monogram; magijski znak; Krist
(Cyrillic and Glagolitic letters; monogram; magical sign; Christ)

Sažetak
Pismo, znakovi pisma, i ornament isprepleću se i zamjenjuju, posebice u formi monograma i ligatura, raznih kabalističkih i astroloških znakova, tzv. prstenskih znakova, i geometrijskih likova. I znanosti i magijskim je praktičarima dobro poznato da djelatna supstancija magijskih zapisa više opstoji u grafičkim znakovima i simbolima, nego li u riječima, više u glasovima, simbolici glasova, nego li u rečeničnim značenjima. Poznato je, međutim, i to da pisari/kaligrafi glagoljskih i ćirilskih kodeksa sasvim naravno i zakonito pretežito nepoznate magijske znake pretvaraju u nešto sebi bliže i razumljivije: u ćirilska i glagoljska slova, sigle, ligature, monograme i grafičke simbole. Ponekad i u prave figure. Razumije se da će glagoljska građa odražavati svako od navedenih stanja , faza procesa prisvajanja nepoznatoga i tajanstvenoga, i to se u ovome članku usput pokazuje. Bitno je u njem, međutim, to da je jedan odrađeni, svjetski značajan magijski znak u nas dobio svoje, domaće tumačenje: postao je monogramom. Nalazi se u magijskom glagoljskome rukopisu iz 15. st., ali je srednjegrčki/ćirilski monogram. Najmoćnijim je magijskim znakom jer je kršćanski i razrješava se kao sveto Božje ime. Vjerojatno je bio shvaćen kao apokaliptički simbol (u osnovi mu je tau-križ - znak onih koji pripadaju Kristu), ali i kao zaštita od kuge.

Izvorni jezik
Hrvatski



POVEZANOST RADA


Ustanove:
Sveučilište u Zadru

Profili:

Avatar Url Slavomir Sambunjak (autor)


Citiraj ovu publikaciju:

Sambunjak, Slavomir
Magijski znak - Kristov monogram // Radovi - Sveučilište u Splitu. Filozofski fakultet Zadar. Razdio filoloških znanosti, 39(26) (2000), 109-121 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, ostalo)
Sambunjak, S. (2000) Magijski znak - Kristov monogram. Radovi - Sveučilište u Splitu. Filozofski fakultet Zadar. Razdio filoloških znanosti, 39(26), 109-121.
@article{article, author = {Sambunjak, Slavomir}, year = {2000}, pages = {109-121}, keywords = {\'{c}irilska i glagoljska slova, monogram, magijski znak, Krist}, journal = {Radovi - Sveu\v{c}ili\v{s}te u Splitu. Filozofski fakultet Zadar. Razdio filolo\v{s}kih znanosti}, volume = {39(26)}, issn = {1330-0989}, title = {Magijski znak - Kristov monogram}, keyword = {\'{c}irilska i glagoljska slova, monogram, magijski znak, Krist} }
@article{article, author = {Sambunjak, Slavomir}, year = {2000}, pages = {109-121}, keywords = {Cyrillic and Glagolitic letters, monogram, magical sign, Christ}, journal = {Radovi - Sveu\v{c}ili\v{s}te u Splitu. Filozofski fakultet Zadar. Razdio filolo\v{s}kih znanosti}, volume = {39(26)}, issn = {1330-0989}, title = {Magical sign - The monogram of Christ}, keyword = {Cyrillic and Glagolitic letters, monogram, magical sign, Christ} }




Contrast
Increase Font
Decrease Font
Dyslexic Font