Pregled bibliografske jedinice broj: 649029
Istraživanje dodatnih gubitaka u konstrukcijskim dijelovima energetskih transformatora
Istraživanje dodatnih gubitaka u konstrukcijskim dijelovima energetskih transformatora // 11. savjetovanje HRO CIGRÉ = 11th HRO CIGRÉ Session : Referat/Papers, Cavtat, Hrvatska, 10. – 13. studenoga 2013. / Filipović-Grčić, Božidar (ur.).
Zagreb: Hrvatski komitet međunarodne konferencije za velike električne sisteme (CIGRE), 2013. str. A2-03, 7 str. (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 649029 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Istraživanje dodatnih gubitaka u konstrukcijskim dijelovima energetskih transformatora
(Experimental Investigations of Stray Losses in Transformer Metal Parts)
Autori
Šulc, Ivan ; Sitar, Robert ; Kelemen, Franjo
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
11. savjetovanje HRO CIGRÉ = 11th HRO CIGRÉ Session : Referat/Papers, Cavtat, Hrvatska, 10. – 13. studenoga 2013.
/ Filipović-Grčić, Božidar - Zagreb : Hrvatski komitet međunarodne konferencije za velike električne sisteme (CIGRE), 2013, A2-03, 7 str.
Skup
11. savjetovanje HRO CIGRÉ = 11th HRO CIGRÉ Session, Cavtat, Hrvatska, 10. – 13. studenoga 2013.
Mjesto i datum
Cavtat, Hrvatska, 10.11.2013. - 13.11.2013
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
Transformator; rasipno magnetsko polje; dodatni gubici; magnetski čelik; nemagnetski čelik; zasloni; metoda konačnih elemenata
(Transformer; stray flux; losses; shunts; magnetic steel; nonmagnetic steel; tank shields; finite element method)
Sažetak
Dodatni gubici bitan su čimbenik u projektiranju energetskih transformatora. Osim što želimo smanjiti ukupne gubitke, potrebno je i kontrolirati iznose gustoća gubitaka u metalnim konstrukcijskim dijelovima. Naime, velike vrijednosti gustoća gubitaka mogu prouzročiti lokalna pregrijanja čak i na malim površinama [1]. Zbog toga se točnijem proračunu dodatnih gubitaka pridaje sve veća važnost. Komercijalni 3D alati najčešće su korišteni za proračune dodatnih gubitaka, no za razliku od „in-house“ alata, oni nisu razvijeni za specifične proračune kao što su transformatori [2]. Stoga je njihovu primjenjivost na transformatorima potrebno dodatno istražiti te usporediti dobivene rezultate s mjerenjima u realnim uvjetima. Iz tog je razloga konstruiran poseban eksperimentalni model na kojem su mjereni gubici u najčešće korištenim konstrukcijskim materijalima u transformatoru (magnetski i nemagnetski čelik te aluminij). Također, istražena je i primjena magnetskih zaslona koji se najčešće koriste kao mjera za smanjenje dodatnih gubitaka u kotlu transformatora. U radu je predstavljena usporedba rezultata mjerenja gubitaka na eksperimentalnom modelu sa rezultatima dobivenim elektromagnetskim proračunom u programskom paketu „MagNet“ (Infolytica). Rezultati dobiveni MagNetom dobro se slažu s eksperimetalnima te je sama usporedba pokazala da se 3D proračun dodatnih gubitaka može koristiti kao alternativa dugim i nepredvidivim eksperimentalnim istraživanjima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Elektrotehnika
POVEZANOST RADA
Ustanove:
KONČAR - Institut za elektrotehniku d.d.