Pregled bibliografske jedinice broj: 648875
Folna kiselina u trudnoći
Folna kiselina u trudnoći, 2013., diplomski rad, preddiplomski, Prehrambeno-tehnološki fakultet Osijek, Osijek
CROSBI ID: 648875 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Folna kiselina u trudnoći
(Folic acid and pregnancy)
Autori
Matoković, Vlatka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Prehrambeno-tehnološki fakultet Osijek
Mjesto
Osijek
Datum
30.09
Godina
2013
Stranica
19
Mentor
Banjari, Ines
Ključne riječi
folati ; deficit ; trudnoća ; defekti neuralne cijevi ; obogaćivanje hrane ; bioraspoloživost ; stabilnost ; dodaci prehrani folne kiseline
(folate ; deficiency ; pregnancy ; neural tube defects ; food fortification ; bioavailability ; stability ; folic acid supplements)
Sažetak
Folna kiselina je vitamin B skupine (B9 vitamin). Topljiva je u vodi. U hrani se nalazi u nekom od reduciranih oblika pteroilglutaminske kiseline, tj. u obliku folata, a u suplemntima je to pteroilmonoglutaminska kiselina. Uloga folata u organizmu je višestruka. Tako su folati odgovorni za normalnu staničnu diobu i sudjeluju u sintezi velikog broja različitih stanica. Potrebni su za pravilno funkcioniranje mozga, mentalno i emocionalno zdravlje, imaju ulogu u kontroli razine homocisteina u krvi i u metabolizmu i stvaranju energije. Posebno je važna u trudnoći jer njen deficit može uzrokovati pobačaje i kongenitalne anomalije. Dva najčešća ozbiljna porođajna defekta mozga i kralježnice su spina bifida i anencefalija. Ti defekti pojavljuju se kada se dio neuralne cijevi, koja se kasnije razvija u mozak i kralježničku moždinu, ne zatvori. Zatvaranje se obično događa oko 24. dana nakon začeća, prije nego žena shvati da je trudna. Rezultati studija su pokazali da upotreba dodataka prehrani folne kiseline ili multivitamina koji sadrže i folnu kiselinu tijekom trudnoće, može smanjiti rizik od defekata neuralne cijevi za 40 do čak 80%. Također, učinkovitija prevencija defekata neuralne cijevi mogla bi se postići uvođenjem obogaćivanja hrane folnom kiselinom jer dnevne potrebe obično nisu zadovoljene samo unosom hrane. U odsutnosti obaveznog obogaćivanja, trebale bi se provoditi nacionalne kampanje koje bi pojačale znanje i upotrebu folne kiseline među ženama. Porodničari, pedijatri i liječnici opće prakse isto imaju važnu ulogu u informiranju i motiviranju žena da uzimaju dodatke prehrani folne kiseline prije začeća.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Temeljne medicinske znanosti, Kliničke medicinske znanosti, Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita
POVEZANOST RADA
Projekti:
MZOS-113-0000000-0548 - Prehrana i životne navike u očuvanju zdravlja (Mandić, Milena, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Prehrambeno-tehnološki fakultet, Osijek
Profili:
Ines Banjari
(mentor)