Pregled bibliografske jedinice broj: 648745
Promjene i iskustvo ruralnog svijeta (kulture)
Promjene i iskustvo ruralnog svijeta (kulture) // Okrugli stol (znanstveni skup): Ruralni razvoj Hrvatske. Perspektive integrativnog i održivog razvoja ruralnih područja / Svirčić Gotovac, Anđelina (ur.).
Zagreb: Institut za društvena istraživanja, 2013. str. 40-43 (plenarno, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 648745 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Promjene i iskustvo ruralnog svijeta (kulture)
(Changes and experience of the rural world (culture))
Autori
Cifrić, Ivan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Okrugli stol (znanstveni skup): Ruralni razvoj Hrvatske. Perspektive integrativnog i održivog razvoja ruralnih područja
/ Svirčić Gotovac, Anđelina - Zagreb : Institut za društvena istraživanja, 2013, 40-43
ISBN
978-953-6218-53-0
Skup
50.-a obljetnica pokretanja časopisa Sociologija sela (od 2007. sociologija i prostor)
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 18.10.2013
Vrsta sudjelovanja
Plenarno
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
ekološki kompleks; identitet; kulturne entropija; ruralni razvoj; selo
(eecological complex; identity; cultural entropy; rural development; village)
Sažetak
Autor problematizira promjene ruralne kulture (društva) i moguća iskustva za modernu kulturu (društvo). Nestajući stabilan lokalni svijet poznat je, a novonastajući je nepoznat i destabilizirajući. Društvo u kojemu živimo različito se nominira kao moderno, rizično društvo itd. a za ovu priliku možemo reći da se radi o u društvu promjena u kojemu se odražava vremenitost svih struktura – prijašnjih i novonastalih. Neke imaju obilježja istodobne neistodobnosti. Tako je i sa seljačkim društvom odnosno ruralnom kulturom. Utjecajem industrijalizacije i urbanizacije ona nestaje ali je njezino povijesno iskustvo dragocjeno za industrijsko društvo. Pritom su važne dvije poruke seljačkog društva, odnosno ruralnog svijeta: socijalnoekološki metabolizam i sustav vrednota/vrijednosti koje su jamčile stabilnost i održivost zajednice odnosno toga društva tj. ruralne kulture (materijalna, socijalna i duhovna). Akceptira li moderno društvo i hrvatsko društvo pozitivna iskustva predmodernog seljačkog društva? Nekada je (malo) selo bilo u velikom svijetu, a danas je veliki svijet u selu u kojemu se zbiva proces nestajanja lokalno a istodobno povećana njegova važnost u kontekstu identiteta, zaštite okoliša/prirode i poželjnih promjena (razvoja). Ruralne promjene mogu se pratiti kao promjene ekološkog kompleksa: promjene stanovništva, okoliša, tehnologije i socijalne organizacije. Istodobno se ruralni svijet može promatrati kao svijet zahvaćen modernizacijom ali i kulturna entropija. Što je u perspektivi ruralni razvoj ako ne nastavak industrijalizacije? Izgubi li ruralni svijet svoj (zemljopisni i kulturni) identitet to bi bio kraj ruralnosti. Seljani danas zahvaljujući procesu globalizacije istodobno žive na tri razine društvenosti: lokalnoj, nacionalnoj (regionalnoj) i globalnoj. Globalizacija djeluje dvojako: na lokalno djeluje destruktivno a globalno djeluje kao konstruiranje «novog svijeta». U prošlom stoljeću je osnovni pravac fizičke migracije stanovništva bio «put u grad» i prihvaćanje urbanih vrijednosti. Na svjetskoj razini raste broj višemilijunskih gradova, ali se povećava i siromaštvo u njima. Otuda izazovno pitanje: je li moguć (potreban) povratak selu? Povratak nema primarno fizičko značenje nego vrijednosno tj. može li suvremena civilizacija tendencijski mijenjati sustav vrijednosti Liberalnog kapitalizma a time i globalni smjer razvojnih promjena?
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
130-1301180-0915 - Modernizacija i identitet hrvatskog društva. Sociokulturne integracije i razvoj (Cifrić, Ivan, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb
Profili:
Ivan Cifrić
(autor)