Pregled bibliografske jedinice broj: 6481
Pčelarstvo
Pčelarstvo // Hrvatska poljoprivreda na raskrižju : (nacionalno izvješće Republike Hrvatske) / Bašić, Ferdo ; Bićanić, Vlado ; Kovačević, V ; Kralik, Gordana (ur.).
Zagreb: Ministarstvo poljoprivrede i šumarstva Republike Hrvatske, 1997. str. 122-124
CROSBI ID: 6481 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Pčelarstvo
(Beekeeping)
Autori
Kezić, Nikola
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, stručni
Knjiga
Hrvatska poljoprivreda na raskrižju : (nacionalno izvješće Republike Hrvatske)
Urednik/ci
Bašić, Ferdo ; Bićanić, Vlado ; Kovačević, V ; Kralik, Gordana
Izdavač
Ministarstvo poljoprivrede i šumarstva Republike Hrvatske
Grad
Zagreb
Godina
1997
Raspon stranica
122-124
ISBN
953-966-20-1-1
Ključne riječi
pčelarstvo, pčelinji proizvodi, siva pčela, matice, Apis mellifera carnica
(beekeeping, beeproducts, carniolan bee, queens, Apis mellifera carica)
Sažetak
Pčelarstvo u Republici Hrvatskoj nije dovoljno razvijeno u odnosu na pašne mogućnosti, tj. proizvodnju pčelinjih proizvoda i potrebe za oprašivanjem kultiviranog i samoniklog bilja. Koristi od pčela se dijele u izravne i neizravne. Izravne koristi su proizvodnja meda, voska, peluda, propolisa, matične mliječi, pčelinjeg otrova, matica, rojeva i pčelinjih zajednica. Neizravna korist od pčela je oprašivanje kulturnog i samoniklog bilja.
Neizravne koristi su važnije, a prema nekim autorima su deset i više puta veće od ukupnih direktnih koristi (Martin, 1987.). Neizravne koristi od pčela su tako značajne da niti jedna zemlja ne zanemaruje pčelarstvo, nego mu nizom sistemskih mjera pomaže. U našoj zemlji nije riješen problem oprašivanja poljoprivrednih kultura pčelama, i pred nama stoje veliki napori za uvođenje ove agrotehničke mjere. Nameće se potreba za omasovljavanjem pčelarstva i za uklapanjem u integralnu poljoprivredu (Kezić, 1993). Najveća korist od oprašivanja pčelama se ostvaruje u sjemenarskoj proizvodnji entomofilnih kultura. Značajan doprinos oprašivanjem ostvaruje se u proizvodnji industrijskog bilja, napose uljarica, u voćarstvu i u povrtlarskoj proizvodnji.
U Hrvatskoj se broj proizvodnih košnica smanjuje što je jednim dijelom sigurno posljedica rata i okupacije naše zemlje. No i godine od 1983. do 1991. pokazuju trend opadanja broja proizvodnih košnica. Ako se taj trend nastavi, treba očekivati i velike štete u prozvodnji uljarica, voća, povrća i dr.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Šumarstvo
POVEZANOST RADA