Pregled bibliografske jedinice broj: 647782
Spol, rod i seksualnost: položaj seksualnosti u spolnoj i rodnoj dimenziji
Spol, rod i seksualnost: položaj seksualnosti u spolnoj i rodnoj dimenziji // Knjiga sažetaka 6. hrvatskog endokrinološkog kongresa s međunarodnim sudjelovanjem / Crnčević Orlić, Željka (ur.).
Poreč: Hrvatsko endokrinološko društvo ; Hrvatski liječnički zbog, 2013. str. 48-49 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 647782 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Spol, rod i seksualnost: položaj seksualnosti u spolnoj i rodnoj dimenziji
(Sex, gender and sexuality: the position of sexuality in dimensions of sex and gender)
Autori
Arbanas, Goran
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Knjiga sažetaka 6. hrvatskog endokrinološkog kongresa s međunarodnim sudjelovanjem
/ Crnčević Orlić, Željka - Poreč : Hrvatsko endokrinološko društvo ; Hrvatski liječnički zbog, 2013, 48-49
Skup
6. hrvatski endokrinološki kongres s međunarodnim sudjelovanjem
Mjesto i datum
Poreč, Hrvatska, 09.10.2013. - 13.10.2013
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
spol; rod; seksualnost; rodna disforija; transseksualnost
(sex; gender; sexuality; gender dysphoria; transsexualism)
Sažetak
Spol, rod i seksualnost su blisko povezani i međusobno isprepleteni pojmovi, ali nisu istoznačnice. Spol se odnosi na biološke odrednice (kromosomske, gonadne, genitalne), a rod na psihološke aspekte (rodni identitet i rodna uloga). Seksualna orijentacija predstavlja objekt koji izaziva seksualno uzbuđenje i ne mora pratiti spol ili rod osobe. Kod transrodnih i transseksualnih osoba pitanja seksualnosti i seksualni poremećaji javljaju se češće nego u općoj populaciji. Problemi mogu proizići iz propitivanja i nerazumijevanja seksualne orijentacije, te zbog hormonskih i kirurških postupaka usklađivanja roda i spola. I prije početka procesa tranzicije prisutni su brojni problemi seksualne prirode: pitanje seksualne orijentacije, nevoljkost istraživanju svojih genitalija i seksualnih reakcija, što može povećati učestalost smanjene seksualne želje i problema uzbuđivanja. Hormonsko liječenje donosi nove probleme, jer spolni hormoni utječu na seksualnu želju, ali i na pojedine faze seksualnog odgovora. Također, kirurške metode tranzicije mogu dovesti do seksualnih problema, ali mogu i poboljšati seksualno funkcioniranje. Zbog toga je tijekom cijelog postupka zdravstvene skrbi transseksualnih osoba potrebno propitivati njihovo seksualno (fiziološko i psihološko) funkcioniranje, činiti probir na seksualne probleme i poremećaje i ponuditi moguća rješenja (psihološko i seksualno savjetovanje, farmakoterapiju, seksualnu terapiju).
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti