Pregled bibliografske jedinice broj: 647528
Kako se razlikuje socioemocionalna klima u mladim brakovima sa i bez djece?
Kako se razlikuje socioemocionalna klima u mladim brakovima sa i bez djece? // Naučno-stručni skup Savremeni trendovi u psihologiji Knjiga sažetaka
Novi Sad: Filozofski fakultet Univerziteta u Novom Sadu, 2013. str. 22-22 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 647528 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kako se razlikuje socioemocionalna klima u mladim brakovima sa i bez djece?
(Differences in marital climate of young couples with and without children)
Autori
Jelić, Margareta ; Kamenov, Željka ; Mihić, Vladimir
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Naučno-stručni skup Savremeni trendovi u psihologiji Knjiga sažetaka
/ - Novi Sad : Filozofski fakultet Univerziteta u Novom Sadu, 2013, 22-22
Skup
Savremeni trendovi u psihologiji
Mjesto i datum
Novi Sad, Srbija, 11.10.2013. - 13.10.2013
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
zadovoljstvo brakom; djeca; duljina braka; bračna klima; ljubav
(marital satisfaction; children; marriage duration; marital climate; love)
Sažetak
Dosadašnja istraživanja provedena na bračnim parovima pokazuju smanjenje zadovoljstva brakom tijekom prvih par godina braka. Također se pokazuje da rođenje djeteta ima najveći efekt na zadovoljstvo brakom u usporedbi s parovima bez djece. Nije, međutim, sasvim jasno opada li zadovoljstvo brakom zbog rođenja djeteta ili kao posljedica trajanja veze. Cilj istraživanja bio je utvrditi ulogu duljine braka i rođenja djeteta na zadovoljstvo brakom, bračnu klimu, percepciju partnerovog ponašanja te zadovoljstvo seksualnim odnosima kod mladih bračnih partnera. Istraživanje je provedeno na 84 para iz Hrvatske i 85 parova iz Srbije, dakle ukupno 338 sudionika, prosječne dobi 28 godina (raspon dobi od 20 do 35 godina), a koji su u braku u prosjeku 3 godine (raspon trajanja braka iznosi od mjesec dana do 7 godina). Oko polovice parova ima djecu. Kako bismo prikupili podatke o relevantnim varijablama, oba partnera su zasebno ispunjavala mjere samoiskaza i iskaza o partneru. Usporedili smo parove koji su braku do dvije godine te parove koji su u braku od dvije do sedam godina, sa i bez djece, kako bismo odvojili efekt trajanja braka i imanja djece. Rezultati pokazuju da parovi koji nemaju djece osjećaju veću ljubav od parova s djecom bez obzira na trajanje braka, a među parovima s djecom veću ljubav osjećaju oni koji su kraće u braku (do 2 god.). Parovi koji nemaju djece na jednak način percipiraju partnerovo pokazivanje ljubavi neovisno o trajanju braka, dok je kod parova s djecom uočljiva razlika ovisno o duljini braka - parovi koji su kraće u braku percipiraju više partnerovog pokazivanja ljubavi. Bračni partneri koji imaju djecu iskazuju manje zadovoljstva seksualnim odnosima. Nadalje, parovi koji su kratko u braku pokazuju jednaku razinu naklonosti bez obzira imaju li djecu, ali ako su duže u braku manje naklonosti partneru pokazuju parovi koji imaju djecu. Antagonizam prema partneru je veći kod parova koji imaju djecu i koji su kraće u braku. Međutim, nije nađen efekt trajanja braka ni djece na zadovoljstvo brakom iako je uočljiv trend smanjenog zadovoljstva brakom kod parova s djecom. Ukupno gledano, dobiveni rezultati upućuju na interakcijski efekt duljine braka i djece na socioemocionalnu klimu u braku.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
130-1301422-1420 - Uloga socio-kognitivnih procesa u samoregulaciji i interpersonalnim odnosima (Kamenov, Željka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb