Pregled bibliografske jedinice broj: 646844
Ustavna revolucija, demokratska tranzicija i vladavina prava
Ustavna revolucija, demokratska tranzicija i vladavina prava // Liber amicorum Mihajlo Dika : zbornik radova u čast 70. rođendana prof. dr. sc. Mihajla Dike / Uzelac, Alan ; Garašić, Jasnica ; Maganić, Aleksandra (ur.).
Zagreb: Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2013. str. 27-45
CROSBI ID: 646844 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Ustavna revolucija, demokratska tranzicija i vladavina prava
(Constitutional revolution, democratic transition and the rule of law)
Autori
Smerdel, Branko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Liber amicorum Mihajlo Dika : zbornik radova u čast 70. rođendana prof. dr. sc. Mihajla Dike
Urednik/ci
Uzelac, Alan ; Garašić, Jasnica ; Maganić, Aleksandra
Izdavač
Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu
Grad
Zagreb
Godina
2013
Raspon stranica
27-45
ISBN
978-953-270-078-7
Ključne riječi
ustav, revolucija, povijest, demokratska tranzicija, institucionalizacija
(constitution, revolution, history, democratic transition, institutionalization)
Sažetak
Ideja “ustavne revolucije” nastala na zasadama teorije ustavnog izbora i teorije ustavnog inžinjerstva pružila je krajem prošlog stoljeća nove nade znanosti o političkim institucijama. Teorija ustavnog izbora objašnjava proces stvaranja ustava o kojem odlučuje narod u određenom “ustavnom trenutku” ; to može biti referendum, ali i oružana revolucija. Odluka, primjerice, glasi: bez odgode želimo demokraciju i vladavinu prava! U odnosu na taj temeljni ustavni izbor, ustavno inžinjerstvo treba shvatiti kao teoriju provedbe koja mora nužno uslijediti jer ustavne se stipulacije ne ostvaruju same od sebe. Teorija “demokratske tranzicije” od početka se temeljila na dvjema pogrešnim pretpostavkama: prvo, nemogućnosti reverzibilnog kretanja na strani uzornih sustava i, drugo, mogućnosti kontroliranog stalnog i ubrzanog napretka “tranzicijskih društava”. Obje su se pretpostavke pokazale promašenima. Potrebna je kompleksnija i manje ambiciozna teorija koja bi bolje pojasnila odnos ciljeva i mogućnosti ubrzanog demokratskog razvitka. Teorija o znanstvenom građenju institucionalnog sustava razvija se pod različitim nazivima: ustavna arhitektura, ustavno graditeljstvo pa čak i ustavni dizajn s naglaskom na istančanu usklađivanju (pravila). Osobno dajemo prednost klasičnom terminu “ustavno inžinjerstvo” koji bolje odražava nesavršenost tehnika i postupaka kao i neizvjesnost rezultata. Bitnim držimo usredotočenje na postupnost izgradnje ustavnopravnih institucija umjesto ekscesivnih revolucionarnih očekivanja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo
Napomena
Na nasl. str. i nadnasl.: Djelotvorna pravna zaštita u pravičnom postupku : pravosudne transformacije na jugu Europe.
POVEZANOST RADA
Projekti:
066-0661428-2502 - Izgradnja demokratskih ustavnopravnih institucija RH u razvojnoj perspektivi (Smerdel, Branko, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Pravni fakultet, Zagreb
Profili:
Branko Smerdel
(autor)