Pregled bibliografske jedinice broj: 646117
Retorički aspekti Kukuljevićevih političkih govora
Retorički aspekti Kukuljevićevih političkih govora // Zbornik o Ivanu Kukuljeviću Sakcinskom / Maštrović, Tihomil (ur.).
Zagreb: Hrvatski studiji Sveučilišta u Zagrebu, 2011. str. 129-155 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 646117 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Retorički aspekti Kukuljevićevih političkih govora
(Rhetorical Aspects of Kukuljević's Political Speeches)
Autori
Pšihistal, Ružica
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik o Ivanu Kukuljeviću Sakcinskom
/ Maštrović, Tihomil - Zagreb : Hrvatski studiji Sveučilišta u Zagrebu, 2011, 129-155
ISBN
978-953-7823-05-4
Skup
Međunarodni znanstveni skup o Ivanu Kukuljeviću Sakcinskom
Mjesto i datum
Varaždinske Toplice, Hrvatska; Varaždin, Hrvatska, 15.04.2010. - 17.04.2010
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
Kukuljevićevi govori. logos; ethos; pathos
(Kukuljević's speeches; logos; ethos; pathos)
Sažetak
Predmetni korpus studije čini sedam Kukuljevićevih govora iz ranoga razdoblja njegova političkoga djelovanja (1843. – 1847.), koji se istražuju na pozadini retoričkoga triptiha (logos, etos, patos). Polazeći od zadanog interaktivnoga sudioništva ovih čimbenika u okviru retorike kao sveobuhvatne komunikacijske gramatike, pristupnica je rezultate istraživanja ustrojila tako što je nazivniku logos priključila sadržajnu, kompozicijsku, logičko-‐argumentacijsku i elokucijsku komponentu govora ; pod nazivnikom etos istražila karakter, govornu ulogu i komunikacijsku kompetenciju govornika, dok je pod patos uvrstila dimenziju slušateljstva. Pristupnica metodologijski dosljedno rekonstruira Kukuljevićevu govornu ulogu i komunikacijske kompetencije govora na hrvatskome jeziku, okrunjene njegovim epohalnim govorom u Hrvatskome saboru 1843. te uvažava političko-povijesni kontekst Kukuljevićevih govornih nastupa. Kontekstualni povijesno-društveni uvjeti, kao i kulturni i ideološki kôdovi hrvatskoga narodnog preporoda, zaključuje pristupnica, uvjetovali su da je jezik u tom trenutku bio – u skladu s herderijanskim premisama – simbolički kriterij pripadnosti etničkoj zajednici, izraz duha naroda i njezina simboličkoga zajedništva, a Kukuljevićeva pretpostavka simboličke identifikacije etničkog i jezičkog, bila je temelj za procese horizontalne i vertikalne nacionalne integracije. Poseban je znanstveni doprinos rada u iscrpnoj i sveobuhvatnoj analizi argumentacijske topike Kukuljevićevih ranih političkih govora te izdvajanju ključnih figura na elokucijskoj razini, uključujući i estetski i pragmatički kod.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija, Povijest