Pregled bibliografske jedinice broj: 646062
Spremnost na diskriminaciju različitih etničkih grupa-uloga dobi i spola
Spremnost na diskriminaciju različitih etničkih grupa-uloga dobi i spola // IV. znanstveno-stručni skup posvećen pitanjima nasilja: Nasilje i mentalno zdravlje - Interdisciplinarni pristup / Kolesarić, Vladimir ; Križanić, Valerija ; Šincek, Daniela (ur.) (ur.).
Osijek: Filozofski fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2012. (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 646062 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Spremnost na diskriminaciju različitih etničkih grupa-uloga dobi i spola
Autori
Tomašić Humer, Jasmina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
IV. znanstveno-stručni skup posvećen pitanjima nasilja: Nasilje i mentalno zdravlje - Interdisciplinarni pristup
/ Kolesarić, Vladimir ; Križanić, Valerija ; Šincek, Daniela (ur.) - Osijek : Filozofski fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2012
ISBN
978-953-314-054-4
Skup
IV. znanstveno-stručni skup posvećen pitanjima nasilja: Nasilje i mentalno zdravlje - Interdisciplinarni pristup
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 29.11.2012. - 01.12.2012
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
diskriminacija; adolescenti
(discrimination; adolescent)
Sažetak
Diskriminacija predstavlja pristrano postupanje s ljudima na temelju njihovog članstva u grupi (Aboud i Amato, 2001). S obzirom na važnost rane socijalizacije za međugrupne odnose (Devine, 1989), za razumijevanje ove teme osobito su informativna istraživanja na djeci i adolescentima. Kao mjere diskriminacije na dječjem i adolescentnom uzorku često se koriste različite adaptacije skale socijalne distance koju smo i mi koristili u istraživanju. Cilj je bio utvrditi razinu socijalne distance prema različitim etničkim grupama (Nijemcima, Romima i Kinezima) kao i ulogu dobi i spola na navedenu razinu distance. Istraživanje je provedeno na uzorku N=275 učenika sedmih razreda osnovne škole (132 djevojčice i 143 dječaka), te je nakon godinu dana ponovljeno na istom uzorku (N=245 ; 124 djevojčica i 121 dječak). U skladu s rezultatima ranijih istraživanja sudionici su pokazali najvišu razinu socijalne distance prema grupi Roma. Nadalje, utvrđene su spolne razlike u socijalnoj distanci tako da su dječaci bili spremni na manju razinu kontakta nego djevojčice. Nije utvrđena spolna razlika u razni socijalne distance prema ostale dvije etničke grupe. U drugoj točki mjerenja došlo je približavanja razine socijalne distance za različite etničke grupe (socijalna distanca prema Romima se smanjila, a prema Nijemcima se povećala) no sudionici su i dalje bili spremni najviše razine distance iskazati prema grupi Roma. S obzirom da diskriminacija često uključuje i nasilna ponašanja, kao i posljedice na mentalno zdravlje kako žrtava, tako i počinitelja, ovi rezultati će se prokomentirati u kontekstu usmjeravanja preventivnih i tretmanskih aktivnosti u ovoj dobnoj skupini.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija