Pretražite po imenu i prezimenu autora, mentora, urednika, prevoditelja

Napredna pretraga

Pregled bibliografske jedinice broj: 645135

Utjecaj građevnog materijala na okoliš


Štirmer, Nina
Utjecaj građevnog materijala na okoliš // Radovi Zavoda za znanstveni i umjetnički rad u Požegi, 1 (2012), 1; 293-311 (podatak o recenziji nije dostupan, pregledni rad, znanstveni)


CROSBI ID: 645135 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca

Naslov
Utjecaj građevnog materijala na okoliš
(Influence of Construction Material on the Environment)

Autori
Štirmer, Nina

Izvornik
Radovi Zavoda za znanstveni i umjetnički rad u Požegi (1848-6231) 1 (2012), 1; 293-311

Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, znanstveni

Ključne riječi
održiva gradnja; materijali; emisija CO2; uporabni vijek; recikliranje
(sustainable construction; materials; CO2 emission; lifetime; recycling)

Sažetak
Obilježje ekološki održive gradnje je smanjenje utjecaja na okoliš tijekom građenja, ali i cijelog uporabnog vijeka građevine. Za procjenu utjecaja građevine na okoliš potrebno je razmotriti sve faze gradnje uključujući korištenje prirodnih sirovina za proizvodnju građevnih proizvoda, način građenja, uporabu same građevine te naposlijetku rušenje i recikliranje. Smatra se da je građevinarstvo jedna od djelatnosti koja troši najveću količinu prirodnih resursa, kao što su agregat, voda, drvo te različite prirodne sirovine za proizvodnju legura. Cement kao glavni sastojak betona neizostavan je materijal u građevinarstvu, ali pri njegovoj proizvodnji dolazi do velike potrošnje energije i emisije stakleničkog plina CO2. Istraživanja su pokazala da je upravo cementna industrija odgovorna za 7 % ukupne svjetske emisije CO2. Pri proizvodnji jedne tone klinkera portlandskog cementa, u okoliš se emitira približno 850 kg CO2. Građevinarstvo također utječe na veliku potrošnju energije kako pri proizvodnji građevnih proizvoda i gradnji tako i u samoj fazi korištenja građevine za potrebe grijanja, hlađenja i rasvjete. Recikliranjem građevinskog otpada i ponovnom uporabom za različite namjene smanjuje se potreba za eksploatacijom prirodnih resursa te se rješava problem odlaganja i zauzimanja novog prostora. Unatoč tim saznanjima, trenutni stupanj reciklaže građevinskog otpada u Republici Hrvatskoj ne prelazi 7 %, a iz građevinskog otpada izdvoji se tek oko 11 % sekundarnih sirovina. U radu su prikazani različiti aspekti održive gradnje s posebnim osvrtom na odabir materijala za građenje, ali i razvijanje svijesti o njihovom utjecaju na okoliš za vrijeme cijelog uporabnog vijeka.

Izvorni jezik
Hrvatski

Znanstvena područja
Građevinarstvo, Temeljne tehničke znanosti



POVEZANOST RADA


Projekti:
082-0822161-2990 - Od nano do makrostrukture betona (Štirmer, Nina, MZOS ) ( CroRIS)

Ustanove:
Građevinski fakultet, Zagreb

Profili:

Avatar Url Nina Štirmer (autor)


Citiraj ovu publikaciju:

Štirmer, Nina
Utjecaj građevnog materijala na okoliš // Radovi Zavoda za znanstveni i umjetnički rad u Požegi, 1 (2012), 1; 293-311 (podatak o recenziji nije dostupan, pregledni rad, znanstveni)
Štirmer, N. (2012) Utjecaj građevnog materijala na okoliš. Radovi Zavoda za znanstveni i umjetnički rad u Požegi, 1 (1), 293-311.
@article{article, author = {\v{S}tirmer, Nina}, year = {2012}, pages = {293-311}, keywords = {odr\v{z}iva gradnja, materijali, emisija CO2, uporabni vijek, recikliranje}, journal = {Radovi Zavoda za znanstveni i umjetni\v{c}ki rad u Po\v{z}egi}, volume = {1}, number = {1}, issn = {1848-6231}, title = {Utjecaj gra\djevnog materijala na okoli\v{s}}, keyword = {odr\v{z}iva gradnja, materijali, emisija CO2, uporabni vijek, recikliranje} }
@article{article, author = {\v{S}tirmer, Nina}, year = {2012}, pages = {293-311}, keywords = {sustainable construction, materials, CO2 emission, lifetime, recycling}, journal = {Radovi Zavoda za znanstveni i umjetni\v{c}ki rad u Po\v{z}egi}, volume = {1}, number = {1}, issn = {1848-6231}, title = {Influence of Construction Material on the Environment}, keyword = {sustainable construction, materials, CO2 emission, lifetime, recycling} }




Contrast
Increase Font
Decrease Font
Dyslexic Font