Pregled bibliografske jedinice broj: 645117
Holistički pristup podrške osobama pri adaptaciji na stečeni gubitak sluha
Holistički pristup podrške osobama pri adaptaciji na stečeni gubitak sluha // Book of abstracts / Đorđević, Veljko (ur.).
Zagreb: Centre for Palliative Medicine, Medical Ethics and Communication Skills, School of Medicine, 2013. str. 62-62 (poster, međunarodna recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 645117 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Holistički pristup podrške osobama pri adaptaciji na stečeni gubitak sluha
(A holistic approach to support adults who are adapting to hearing loss)
Autori
Franić, Jadranka ; Bonetti, Luka ; Kuhn Ninoslava
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Book of abstracts
/ Đorđević, Veljko - Zagreb : Centre for Palliative Medicine, Medical Ethics and Communication Skills, School of Medicine, 2013, 62-62
Skup
1st International congress Person in Medicine and Helthcare - Science and Art and 3rd Croatian Congress on Prevention and Rehabilitation in Psychiatry
Mjesto i datum
Dubrovnik, Hrvatska, 18.04.2013. - 21.04.2013
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
Stečeno oštećenje sluha; adaptacija; podrška
(Acquired hearing loss; adaptation; support)
Sažetak
Oštećenje sluha nameće korjenite promjene u komunikaciji, što duboko utječe na interpersonalne interakcije osobe koja je stekla oštećenje. Česti pratioci stečenog oštećenja sluha su depresija, tjeskoba, ljutitost, usamljenost, socijalna povučenost, a svi proizlaze iz novonastalih komunikacijskih uvijeta, kojima se većina osoba koje su izgubile sluh ne može samostalno prilagoditi, a utječu na kvalitetu života osobe. Često se smatra da će se dodjelom slušnog pomagala problemi riješiti, slušno pomagalo će poboljšati, ali ne i vratiti izgubljeni sluh. Kako bi se što efektivnije pomoglo osobama koje gube sluh, a dodijeljeno im je slušno pomagalo, tim logopeda i psihologa koncipirao je holistički model intervencije koji kroz informiranje i iskustvenu podršku od strane stručnjaka i samih sudionika radionica osnažuje osobe u korištenju slušnih pomagala i alternativnih komunikacijskih strategija, pozitivnom suočavanju s emocionalnim posljedicama gubitka sluha, aktivnom djelovanju prema unaprijeđenju kvalitete života. Program „OSTANITE UKLJUČENI!“ osmišljen kroz tri vrste aktivnosti: individualni psihološki intervju i samoprocjena slušanja, povezanih teškoća i zadovoljstva slušnim pomagalom ; edukativne radionice i grupe podrške. Na završetku se provodi procjena zadovoljstva programom. Uvidom u (ne)upućenost korisnika opisanog holističkog modela u rehabilitacijske mogućnosti i preduvjete njezinog uspjeha, neophodno je informiranje javnosti o prvim znacima slabljenja sluha te pravovremenog traženja pomoći. Od koristi može biti i mrežni Upitnik samoprocjene slušanja namijenjen probiru funkcionalnih teškoća slušanja. Postoji velika potreba za logopedskim i psihološkim savjetovanjem osoba treće životne dobi s prezbiakuzijom, i njihovim povezivanjem s izvorima društvene podrške – formalne, neformalne. Provedeni multidisciplinarni program predlaže se kao osnova, logopedske, psihološke i medicinske skrbi o odraslim osobama s gubitkom sluha.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti, Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita, Psihologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet, Zagreb,
Klinička bolnica "Sveti Duh"
Profili:
Luka Bonetti
(autor)