Pregled bibliografske jedinice broj: 645095
Odnos samoprocjena i procjena rizičnosti prijatelja u nedelinkventnih i delinkventnih mladića
Odnos samoprocjena i procjena rizičnosti prijatelja u nedelinkventnih i delinkventnih mladića // 21. dani Ramira i Zorana Bujasa - sažeci priopćenja / Kuterovac Jagodić, Gordana ; Erceg Jugović, Inja ; Huić, Aleksandra (ur.).
Zagreb: Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2013. str. 199-199 (predavanje, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 645095 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Odnos samoprocjena i procjena rizičnosti prijatelja u nedelinkventnih i delinkventnih mladića
(The relation of the riskiness of self-reports and reports of best-friends riskiness in non- delinquent and delinquent male adolescents)
Autori
Šincek, Daniela ; Vuletić, Gorka ; Milić, Marija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
21. dani Ramira i Zorana Bujasa - sažeci priopćenja
/ Kuterovac Jagodić, Gordana ; Erceg Jugović, Inja ; Huić, Aleksandra - Zagreb : Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2013, 199-199
ISBN
978-953-175-463-7
Skup
21. dani Ramira i Zorana Bujasa
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 11.04.2013. - 13.04.2013
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
samoproocjene; procjene; mladići; delinkvencija
(self-reports; reports; mal adolescents; delinquency)
Sažetak
Spoznaje o rizičnosti i sklonosti kršenju zakona učestalo ukazuju na sličnosti prijatelja po razini rizičnog i društveno neprihvatljivog ponašanja. Postoje dvojbe jesu li takvi podaci posljedica korištenja podataka iz jednog izvora. Ovim istraživanjem željelo se provjeriti postoje li razlike u načinima na koje mladići percipiraju vlastitu i rizičnost svojih prijatelja. U istraživanju su sudjelovale male grupe koje su se sastojale od tri prijatelja (A, B i C). Svi sudionici su na skali od 16 čestica preuzetih iz SRDP-2007 procjenjivali vlastitu rizičnost. Procijenili su i rizičnost jednog od dvojice prijatelja s kojim su došli na istraživanje. Prikupljeni su samoiskazani podaci o sudskim mjerama izrečenim sudionicima i na temelju toga su razvrstani u skupine nedelinkvenata (66), delinkvenata (64) i prijatelja delinkvenata (20). Očekivano, pokazalo se da delinkventi procjenjuju svoju rizičnost izraženijom nego nedelinkventi, dok se prijatelji nedelinkvenata ne razlikuju značajno od druge dvije skupine (F(2, 147)= 9, 48). Kad procjenjuju prijateljevu rizičnost, sudionici iz skupine "prijatelji delinkvenata" daju najviše procjene, slijede ih delinkventi, a najmanje procjene daju nedelinkventi (F(2, 147)= 8, 91). Uspoređeni su podaci koji su formirani kao a) razlike samoprocjene primarnog sudionika i njegove procjene prijatelja i b) razlike prijateljeve samoprocjene i procjene prijatelja od primarnog sudionika na ove tri skupine. Rezultati ukazuju na značajan efekt delinkventnog statusa i interakciju delinkventnog statusa i razlike u samoprocjeni i procjeni pri čemu je, u skupini "prijatelja delinkvenata", razlika samoprocjene primarnog sudionika i procjene koju je on dao za prijatelja značajno manja nego razlika između samoprocjene koju je prijatelj dao za sebe i procjene prijatelja koju je dao primarni sudionik.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Filozofski fakultet, Osijek