Pregled bibliografske jedinice broj: 644689
Potencijali biorafinerijske proizvodnje
Potencijali biorafinerijske proizvodnje, 2013., diplomski rad, preddiplomski, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
CROSBI ID: 644689 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Potencijali biorafinerijske proizvodnje
(Potentials of biorefinery production)
Autori
Košćak, Ivana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije
Mjesto
Zagreb
Datum
17.09
Godina
2013
Stranica
35
Mentor
Vidović, Elvira
Ključne riječi
biomasa; biorafinerija; biogoriva; obnovljivi izvori energije; kemikalije
(biomass; biorafinery; biofuels; renewable energy sources; chemicals)
Sažetak
U ovom radu objašnjena je podjela biorafinerija, sirovine koje pojedina vrsta biorafinerije koristi kod proizvodnje te njihovi krajnji proizvodi. Navedena su najznačajnija biogoriva današnjice, njihov sastav i način proizvodnje. Naglasak je stavljen na prednosti i potencijale biogoriva. Također, istraženo je gdje se biogoriva najviše proizvode u svijetu i da li u Republici Hrvatskoj postoje postrojenja za njihovu proizvodnju. Cilj ovoga rada bio je istražiti biogoriva kao goriva budućnosti, budući da se zalihe fosilnih goriva svake godine sve više smanjuju, a cijena nafte je posljednjih godina u porastu. Porast globalnog zatopljenja i emisija stakleničkih plinova predstavljaju problem za mnoge zemlje, pogotovo gospodarski razvijene. Stoga se one sve više okreću proizvodnji biogoriva i korištenju biomase te ostalih obnovljivih izvora energije. Korištenjem biomase dobiva se energija koja se može koristiti kao toplinska energija, biogorivo ili kao električna energija, no u svakom slučaju povoljnija je za okoliš od korištenja fosilnih goriva. Iz biomase se također mogu dobiti kemikalije poput propilen oksida, akrilne kiseline, glicerola, 1, 2-propandiola, 1, 3-propandiola i epiklorhidrina, a koje služe kao zamjena petrokemijskim proizvodima, te su i one opisane u ovom radu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija, Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
125-1251963-1980 - Optimiranje svojstava kopolimera procesima usmjerenih radikalskih polimerizacija (Jukić, Ante, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
Profili:
Elvira Vidović
(mentor)