Pregled bibliografske jedinice broj: 644621
Utjecaj procesuiranja brašna rogača na antioksidacijsku učinkovitost liofiliziranog ekstrakta
Utjecaj procesuiranja brašna rogača na antioksidacijsku učinkovitost liofiliziranog ekstrakta, 2013., diplomski rad, diplomski, Farmaceutsko-biokemijski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 644621 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj procesuiranja brašna rogača na antioksidacijsku učinkovitost liofiliziranog ekstrakta
(The effect of processing carob flour on the antioxidant effectiveness of lyophilized extract)
Autori
Šaler, Iva
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Farmaceutsko-biokemijski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
19.09
Godina
2013
Stranica
60
Mentor
Vitali Čepo, Dubravka
Ključne riječi
rogač; polifenoli; antioksidansi; predobrada brašna rogača
(carob; polyphenols; antioxidants; pretreatment of carob flour)
Sažetak
Rogač (ceratonia siliqua, Fabaceae) je tradicionalna biljka na području Mediterana koja ima vrlo dobru nutritivnu vrijednost. U posljednje vrijeme su provedena brojna istraživanja na rogaču povezana s inhibitornim utjecajem na stanice raka što se povezuje sa visokim udjelom prehrambenih vlakana i polifenola. Ekstrakt vlakana rogača snažno inhibira proliferaciju (zbog inhibicije DNK sinteze) stanica adenoma i adenokarcinoma. Polifenoli su spojevi ograničene stabilnosti i/ili topljivosti, često u kombinaciji s lošom bioraspoloživosti pa je velik izazov optimirati njihovu ekstrakciju. Svrha ovog istraživanja bila je optimirati predobradu brašna rogača kako bi se povećao udio polifenolnih komponenata u suhom ekstraktu dobivenom liofilizacijom dekokta. Istražen je utjecaj tostiranja brašna rogača, ukljanjanja šećerne komponente nakon provedenog tostiranja i korištenje Beta-cikolodekstrina kao ekspicijensa tijekom ekstrakcije. Udio ukupnih fenola određen je Folin-Ciocalteu metodom, udio flavonoida spektrofotometrijskom metodom s AlCl3, a antioksidativna učinkovitost je ispitana FRAP metodom i Teac metodom. Rezultati istraživanja pokazali su da različiti postupci preobrade brašna rogača bitno utječu na svojstva završnog ekstrakta. Ekstrakt rogača koji je tostiran 5 min na 165 oC, kojemu je uklonjen šećer te dodan Beta-ciklodekstrin ima najveći udio ukupnih fenola i flavonoida te pokazuje najbolju antioksidativnu aktivnost. Ta spoznaja može biti korisna u daljnim istraživanjima te može naći primjenu u industriji i tehnologiji kako bi se optimirao postupak izolacije bioaktivnih produkata u rogača, koji su, posebice u posljednje vrijeme, pokazali potencijal u terapiji i prevenciji različitih bolesti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Farmacija
Napomena
Diplomski rad
POVEZANOST RADA
Projekti:
006-1130475-0159 - Funkcionalna hrana-dijetetski proizvodi na bazi žitarica (Vedrina-Dragojević, Irena, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Farmaceutsko-biokemijski fakultet, Zagreb
Profili:
Dubravka Vitali Čepo
(mentor)