Pregled bibliografske jedinice broj: 644607
Antiradikalna i redukcijska učinkovitost lista rogača (Ceratonia siliqua L.)
Antiradikalna i redukcijska učinkovitost lista rogača (Ceratonia siliqua L.), 2013., diplomski rad, diplomski, Farmaceutsko-biokemijski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 644607 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Antiradikalna i redukcijska učinkovitost lista rogača (Ceratonia siliqua L.)
(Antiradical and reducting efficiency of carob leaf (Cereatonia siliqua L.))
Autori
Vidra, Adela
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Farmaceutsko-biokemijski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
30.09
Godina
2013
Stranica
51
Mentor
Vitali Čepo, Dubravka
Ključne riječi
rogač; antiradikalna i redukcijska učinkovitost; FRAP metoda; DPPH metoda; TEAC metoda
(carob tree; antiradical and reducing efficiency; FRAP method; DPPH method; TEAC method)
Sažetak
Rogač (Ceratonia siliqua L.) je zimzelena biljka dobro rasprostranjena na Mediteranu, U Hrvatskoj je uzgoj nažalost manje zastupljen i ograničen na nekoliko područja. Obzirom da ne postoje literaturni podaci o fitokemijskim i nutritivnim značajkama ploda i lista rogača naših sorti osnovni cilj istraživanja bio je odrediti utjecaj lokaliteta i spola stabla na udio polifenola, antiradikalnu i reduktivnu učinkovitost lista rogača. Uzorci analizirani u okviru ovog diplomskog rada su prikupljeni sa šest lokacija na dalmatinskoj obali i otocima i uključivali su listove sa muških, ženskih i dvospolnih stabala. Udio ukupnih fenola određen je spektrofotometrijski Folin-Ciocalteu metodom, a antioksidacijska učinkovitost korištenjem kemijskih metoda: DPPH, FRAP i TEAC testa. Dobiveni rezultati pokazuju da se analizirani uzorci međusobno značajno razlikuju obzirom na udio fenola i antioksidacijsku učinkovitost. Uzorci listova sa ženskih stabala uglavnom su pokazivali više vrijednosti antioksidacijske učinkovitosti i bili bogatiji polifenolima od listova muških i dvospolnih stabala sa iste lokacije. Lokalitet također bitno utječe na promatrane parametre pa su tako značajno viši u uzorcima sa Korčule, Peljšca i iz u odnosu na lokacije Molun i Brač. Rezulati korelacijske analize ukazuju na činjenicu da polifenoli nisu jedini nositelji antioksidacijskog potencijala u listu rogača te na potrebu korištenja više tipova antioksidacijskih testova kako bi se što realnije mogla procijeniti antioksidacijska učinkovitost nekog biljnog preparata in vitro.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Farmacija
Napomena
Diplomski rad
POVEZANOST RADA
Projekti:
006-1130475-0159 - Funkcionalna hrana-dijetetski proizvodi na bazi žitarica (Vedrina-Dragojević, Irena, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Farmaceutsko-biokemijski fakultet, Zagreb
Profili:
Dubravka Vitali Čepo
(mentor)