Pregled bibliografske jedinice broj: 644320
Utjecaj utišavanja integrina alpha v ili alpha 4 na osjetljivost stanica tumora dojke na vinkristin i paclitaxel
Utjecaj utišavanja integrina alpha v ili alpha 4 na osjetljivost stanica tumora dojke na vinkristin i paclitaxel, 2013., diplomski rad, diplomski, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 644320 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj utišavanja integrina alpha v ili alpha 4 na osjetljivost stanica tumora dojke na vinkristin i paclitaxel
(Effect of integrin alpha v or alpha 4 silencing on sensitivity of human breast cancer cells to vincristine and paclitaxel)
Autori
Ferenčak, Krešimir
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
19.09
Godina
2013
Stranica
64
Mentor
Ambriović Ristov, Andreja
Neposredni voditelj
Stojanović, Nikolina
Ključne riječi
integrini ; utišavanje gena ; citostatici ; migracija stanica
(integrins ; gene silencing ; cytostatics ; cell migration)
Sažetak
Integrini su transmembranski heterodimerni proteini koji posreduju u prihvaćanju stanica za druge stanice i izvanstanični matriks. Osim što sudjeluju u regulaciji proliferacije, migracije, metastaziranja i angiogeneze, reguliraju i osjetljivost stanica na protutumorske lijekove. U ovom radu smo odredili učinak utišavanja podjedinica integrina αv, α4, α3, ß3 i ß5 pomoću integrin specifičnih siRNA u stanicama tumora dojke MDA- MB-435S na osjetljivost na protutumorske lijekove koji se koriste u liječenju tumora dojke. Utišavanjem podjedinica αv, α3, ß3 i ß5 smanjuje se osjetljivost stanica MDA-MB-435S na cisplatinu, dok se ne mijenja osjetljivost na doksorubicin i kamptotecin. Međutim, utišavanje podjedinica αv, α4 i ß5 povećava osjetljivost stanica na vinkristin i paklitaksel. Također je pokazano da se sposobnost migracije stanica smanjuje nakon utišavanja podjedinice integrina αv, a povećava nakon utišavanja α4. Ovi rezultati upućuju da bi transfekcija stanica tumora dojke koje eksprimiraju αv integrine, αv-specifičnom siRNA mogla povećati djelotvornost vinkristina i paklitaksela i smanjiti metastatski potencijal.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
098-0982913-2748 - Stanični odgovor na citotoksične spojeve i razvoj otpornosti (Osmak, Maja, MZOS ) ( CroRIS)
098-0982913-2850 - Povećanje transdukcije adenovirusnih vektora i otpornost stanica na citostatike (Ambriović Ristov, Andreja, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut "Ruđer Bošković", Zagreb