Pregled bibliografske jedinice broj: 643968
Primjena zeolita kao nosioca bakterija pri denitrifikaciji površinskih voda
Primjena zeolita kao nosioca bakterija pri denitrifikaciji površinskih voda, 2012., diplomski rad, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
CROSBI ID: 643968 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Primjena zeolita kao nosioca bakterija pri denitrifikaciji površinskih voda
(Application of zeolite as bacterial carrier for denitrification of surface water)
Autori
Gašparac, Dijana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije
Mjesto
Zagreb
Datum
27.03
Godina
2012
Stranica
48
Mentor
Foglar, Lucija
Ključne riječi
biološka denitrifikacija; nitrati; klinoptilolit; mješovita bakterijska kultura; kontinuirani protočni reaktor
(Biological denitrification; Nitrate; Clinoptilolite; Mixed bacterial culture; Continuous-flow stirred bioreactor)
Sažetak
Voda je od temeljne važnosti za život ali urbanizacija, industrijalizacija i poljoprivredne djelatnosti doprinose globalnoj onečišćenosti voda. Među brojnim štetnim tvarima tijekom ovih procesa nastaju i različiti spojevi dušika koji su potencijalna opasnost za zdravlje. Prisutnost viška nitrata u vodenim resursima je određena Zakonom o vodama, koji daje smjernice za smanjenje i sprečavanje onečišćenja voda. Kao rezultat toga, istražuju se nove metode za učinkovito uklanjanje nitrata. Cilj ovog rada je istraživanje procesa biološke denitrifikacije u protočnom sustavu uz uporabu čestica prirodnog zeolita kao nosioca bakterija. Čestice klinoptilolita koje sadrže vezane stanice bakterija (čestice Bio-PK) su korištene u protočnom bioreaktoru za uklanjanje nitrata iz površinske vode, odnosno istražena je učinkovitost provedbe procesa u protočnom sustavu. U prvom dijelu eksperimentalnog rada je praćeno uklanjanje 100 mg NO3-N/L iz površinske vode primjenom čestica Bio-PK (9 % w/w) u protočnom bioreaktoru na magnetnoj miješalici pri 100 o/min i 20 – 28 °C u anoksičnim uvjetima uz primjenu različitih prostornih brzina (0, 027, 0, 043, 0, 095, 0, 429 i 0, 755 1/h), kako bi se odredila optimalna provedba procesa. Tijekom istraživanja provedenih pri prostornim brzinama manjim od 0, 429 1/h u izlaznom toku nije opažena prisutnost nitrata. Neznatna prisutnost nitrata u površinskoj vodi je opažena pri prostornoj brzini 0, 755 1/h. S obzirom da je pri D = 0, 755 1/h uočena prisutnost nitratnih iona, u drugom dijelu istraživanja uklanjanje nitrata iz površinske vode je započeto pri prostornoj brzini 0, 429 1/h, a nakon uspostave ustaljenog stanja, prostorna brzina je povećana na vrijednost 0, 755 1/h, što je i dalje omogućavalo učinkovito uklanjanje nitrata i organske tvari iz površinske vode. Osim toga, tijekom kontinuiranog rada bioreaktora, istražena je mogućnost uklanjanja nitrata i iz sirove površinske vode (bez fosfatnih soli). Rezultati istraživanja ukazuju da se i iz sirove površinske vode (bez fosfatnih soli) mogu učinkovito uklanjati nitrati iako je opažen blagi porast pH vrijednosti površinske vode i povećanje koncentracije nitritnih iona u izlaznom toku. Uporaba čestica Bio-PK u kontinuiranom protočnom bioreaktoru, pokazala se kao učinkovita metoda za potpuno uklanjanje nitrata iz površinskih voda.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
125-0000000-1970 - PRIMJENA BIOLOŠKE IMOBILIZACIJE ZA UKLANJANJE NITRATA IZ POVRŠINSKIH VODA (Foglar, Lucija, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
Profili:
Lucija Foglar
(mentor)