Pregled bibliografske jedinice broj: 64382
Kretanje incidencije i mortaliteta od raka u Hrvatskoj
Kretanje incidencije i mortaliteta od raka u Hrvatskoj // Hrvatski epidemiološki kongres, Hrvatsko epidemološko društvo, Hrvatski liječnički zbor Zbornik Sažetaka / Hrvatski epidemiološki kongres Hrvatsko epidemološko društvo (ur.).
Zagreb: Hrvatski epidemiološki kongres Hrvatsko epidemološko društvo, 1999. (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 64382 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kretanje incidencije i mortaliteta od raka u Hrvatskoj
(Incidency and mortality rate of cancer in Croatia)
Autori
Strnad, Marija ;
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Hrvatski epidemiološki kongres, Hrvatsko epidemološko društvo, Hrvatski liječnički zbor
Zbornik Sažetaka
/ Hrvatski epidemiološki kongres Hrvatsko epidemološko društvo - Zagreb : Hrvatski epidemiološki kongres Hrvatsko epidemološko društvo, 1999
Skup
Hrvatski epidemiološki kongres, Hrvatsko epidemološko društvo, Hrvatski liječnički zbor
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 12.05.1999. - 15.05.1999
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Hemoccult test; kolorektalni karcinom
(Hemoccult test; colorectal cancer)
Sažetak
Smrtnost od raka je osnovni pokazatelj uspješnosti postupaka u kontroli raka u cjelini, ali je nepohodno raspolagati i podacima o incidenciji kako bi se moglo ocijeniti utjecaj mjera primarne prevncije i ukazati na novoprisutne čimbenike rizika za tu bolest.
Cilj rada je prikazati kretanje raka u Hrvatskoj i ukazati na moguće razloge za utvrđivanje kretanja i onda predložiti najznačajnije preventivne aktivnosti. Materijali i metode: Izvor podataka ja Državni registar za rak. Pokazatelji incidencije su prikazani ukupno, za 4 dobne skupine prema prosjecima (osoba, godina) za sljedeća vremenska razdoblja: 1970-74, 1980-84 i 1990-94. Ta su kretanja uspoređena s kretanjem mortaliteta za iste dobne skupine i ista vremenska razdoblja, osima što je ukuljučeno i razdoblje 1995-97. g. Dobno specifične stope (na 100 000) su iskazane kao postotak promjene prema početnom razdoblju. Za svaku od dobnih skupina (manje od 20, 20-44, 45-64, 65 i više godina) prikazane su i promjene incidencije za najčešća sijela raka kao i značajnost promjena (P). Rezultati: Broj umrlih od raka je u 1997. g. prvi puta prešao 11 0000 (stopa 230.9/100 000) dok je u 1970 g. iznosio 6140 (stopa 138.7/100 000) Broj novoboljelih, bez raka kože je u 1994. g. 14 886 (stopa od 311.1/100 000) a 1970 g. to je bio 8991 (stopa 204.2/100 000) Vodeća sijela raka su danas u muškaraca bronh i pluća, debelo crijevo, želudac, rak prostate. U žena je to rak dojke, debelog crijeva, želuca i endometrija. U dobi do 20 g. najčešće sijelo za muške su leukemije, limfomi i tumori mozga. U žena su to leukemija, tumori mozga i limfomi. Samo leukemije, ali ne i druge vrste raka, pokazuju pad ali ne statistički značajan. U dobi od 20 do 44. g. muškarci najčešće oboljevaju od raka pluća, testisa i mozga. Incidencija je za sva tri sjela u porastu, ali najviše za tumore testisa, za koje iznosi čak 218 posto (najveći porast za muškarce svih dobnih skupina). U žena je u toj dobi najčešći rak dojke, vrata maternice i jajnika. Porast je prisutan za sva tri sijela. Međutim najveće je povećanje prisutno za četvrto po rangu sijelo raka u žena u toj dobi, a to je rak štitnjače. To je i najveći relativni porast između svih promatranih sijela raka u žena i iznosi čak 133 posto. U dobi od 45-64 g. najčešća sijela raka su za muškarca rak pluća, debelog crijeva i želuca, a za žene rak dojke, tijela maternice i jajnika, Najčešća sijela u dobi od 65 i više godina u muškaraca su rak pluća, debelog crijeva i prostate a u žena rak dojke, debelog crijeva i želuca. Stope incidencije su porastu za sva sijela osim za rak želuca. Zaključak: Prema sada raspoloživima znanjima o različitim rizičnim čimbrenicima za rak, najviše bi smanjenju incidencije i mortaliteta od raka u Hrvatskoj pridonjelo: mijenjanje navika pušenja, pravilna prehrana, umjerenije konzumiranje alkohola uz organizirane aktivnosti na što ranijem otkrivanju.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita
POVEZANOST RADA