Pregled bibliografske jedinice broj: 643482
Projekt čelične konstrukcije prizemnice s posmičnom dijafragmom u krovu
Projekt čelične konstrukcije prizemnice s posmičnom dijafragmom u krovu, 2013., diplomski rad, diplomski, Građevinski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 643482 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Projekt čelične konstrukcije prizemnice s posmičnom dijafragmom u krovu
(Steel structure project of low-rise building with flexible roof deck diaphragm)
Autori
Čupić, Iva
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Građevinski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
26.09
Godina
2013
Stranica
252 + 13 priloga
Mentor
Skejić, Davor
Ključne riječi
projektiranje; čelik; posmična krovna dijafragma
(design; steel; roof deck diaphragm)
Sažetak
Cjelokupan postupak projektiranja čelične konstrukcije prizemnice sa posmičnom dijafragmom u krovu prikazan je u diplomskom radu. Projekt sadrži analizu i dimenzioniranje konstrukcijskih elemenata i priključaka, te izvedbene nacrte s glavnim detaljima priključaka nosive čelične konstrukcije. Analiza i dimenzioniranje čelične konstrukcije je provedeno u skladu s europskim normama za djelovanja (EN 1991, EN 1998) i za projektiranje hladno oblikovanih profila i limova (EN 1993-1-3). Analiza konstrukcije provedena je u kompjuterskom programu STAAD.Pro na 3D modelu. Dan je i teorijski uvod koji obuhvaća opće razmatranje djelovanja posmičnih dijafragmi, te procedure za projektiranje prema dokumentu Europske preporuke za primjenu čeličnog lima koji djeluje kao dijafragma (ECCS, 1995). Prizemnica je koncipirana kao dvobrodna hala, tlocrtnih dimenzija 2 x 20, 0 m širine, te 80, 0 m duljine. Glavni nosivi sustav je dvozglobni okvir s rešetkastom prečkom. Raster glavnog nosivog sustava je 8, 0 m, a rešetkasta prečka je izvedena od cijevnih profila. Na glavni nosivi sustav spojeni su sekundarni nosači IPE 360 u uzdužnom smjeru svakih 10, 0 m. Na sekundarne nosače u poprečnom smjeru (svaka 2 metra) se spajaju krovne gredice IPE 300. Vertikalni uzdužni i poprečni vezovi izvedeni su kao X stabilizacija cijevnog profila te se oba pružaju preko dva polja u uzdužnom i poprečnom smjeru. Odabrana je krovna dijafragma sa posmičnim poljima spojena na sva četiri ruba (direktna posmična veza), smjer pružanja valova lima je paralelan sa dužinom hale. Dijafragma se sa samobušećim vijcima spaja na krovne elemente. Posmična dijafragma u krovu, pravilno i efektivno pričvršćena na sekundarne nosače i glavne okvire, vrlo je pouzdana i predvidljiva. Može se koristiti kao konstrukcijska komponenta, čime se gubi potreba za vezovima u krovnoj ravnini i značajno se smanjuje broj konstrukcijskih priključaka. Utjecaj dijafragme na otpornost i krutost građevine je uvijek prisutan i utječe na ponašanje cijelog sustava, te se ne bi smio zanemarivati zbog poteškoća točne procjene. Doprinos složenije analize se očituje u manjim vrijednostima sila i pomaka, te je vrlo važan jer se mogu načiniti vrijedne uštede u utrošku čelika. Primijenjeno opterećenje, posebno poprečno, djelomično će preuzeti okvir, a djelomično dijafragma, ovisno o krutosti pojedinih dijelova. Dodatno, čelični paneli korišteni u krovnim, podnim i zidnim elementima mogu se koristiti pri sprječavanju bočnog izvijanja nosača i izvijanja stupova. Sve navedene prednosti u konačnici mogu značajno smanjiti ukupnu cijenu građevine, pa je uistinu prava šteta ne koristiti suvremene proračune za uvažavanje doprinosa krovne dijafragme na ponašanje čelične konstrukcije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Građevinarstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
082-0821466-1469 - Optimalizacija pouzdanosti okvirnih sustava s različitim tipovima spojeva (Dujmović, Darko, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Građevinski fakultet, Zagreb
Profili:
Davor Skejić
(mentor)