Pregled bibliografske jedinice broj: 643111
Dinamika pojave i napad maslininog moljca (Prays oleae BERN.) na sortama Oblica i Levantinka na području Brača
Dinamika pojave i napad maslininog moljca (Prays oleae BERN.) na sortama Oblica i Levantinka na području Brača, 2013., diplomski rad, preddiplomski, Agronomski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 643111 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Dinamika pojave i napad maslininog moljca (Prays oleae BERN.) na sortama Oblica i Levantinka na području Brača
(Dynamics of appearance and olive moth attack (Prays oleae Bern.) on Oblica and Levantinka varieties on the island of Brač)
Autori
Matulić, Petra
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Agronomski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
23.09
Godina
2013
Stranica
23
Mentor
Bažok, Renata
Neposredni voditelj
Lemić, Darija
Ključne riječi
brojnost populacije; maslina; maslinin moljac Prays oleae; pregled plodova
(population density; olive; olive moth Prays oleae; visual examination of fruits)
Sažetak
Maslina je najrasprostranjenija voćka na Mediteranu koja se od davnina upotrebljava kao hrana i lijek. Maslinu napada velik broj štetnika, a njih petnaestak su ekonomski značajni te ih je potrebno suzbijati. Uz maslininu muhu (Batrocera oleaea), ekonomski važan štetnik masline je maslinin moljac (Prays oleae). U Hrvatskoj je maslinin moljac značajan štetnik na cijelom uzgojnom području masline, a na otocima predstavlja jednaku, a ponegdje i veću opasnost od maslinine muhe. Sorte masline međusobno se razlikuju u osjetljivosti na napad maslininog moljca što je uglavnom povezano s krupnoćom ploda. Cilj ovog rada bio je pregledom dostupne literature iznijeti kratki pregled maslinarstva u Hrvatskoj te najvažnijih štetnika koji napadaju maslinu s naglaskom na maslininog moljca. Istraživanje je provedeno 2012. godine u netretiranim maslinicima sa sortama Oblica i Levantinka na otoku Braču. U radu su iznijeti rezultati utvrđene brojnosti maslininog moljca praćene feromonskim mamcima, dok je zaraza plodova ličinkama utvrđena vizualnim pregledom otpalih plodova. Ulov maslininog moljca značajno se razlikovao među sortama. Od ukupnog ulova 97 % moljca zabilježeno je na sorti Oblica, dok je 3% zabilježeno na sorti Levantinka. Zaraza plodova ličinkama moljca bila je niska. Na sorti Oblica pronađeno je 7 zaraženih plodova, dok plodovi sorte Levantinka nisu bili zaraženi. Razlog male brojnosti ličinki moljca unatoč visokoj populaciji leptira u cijelom periodu praćenja su izrazito visoke temperature i mala količina oborina u 2012. godini koji su negativno utjecali na njegov razvoj.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
178-1782066-2064 - Sustav procjene rizika-temelj integrirane zaštite kukuruza od štetnika (Bažok, Renata, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb