Pregled bibliografske jedinice broj: 64309
Holistički pristup kronično bolesnom djetetu
Holistički pristup kronično bolesnom djetetu // Paediatria Croatica 1998;42(suppl 2) / Lokar-Kolbas, Renata ; Pitlović, Slavica ; Aberle, Neda ; Mardešić D k (ur.).
Zagreb: Klinika za dječje bolesti, 1998. (pozvano predavanje, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 64309 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Holistički pristup kronično bolesnom djetetu
(Holistic approach to chronic ill child)
Autori
Grgurić, Josip
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Paediatria Croatica 1998;42(suppl 2)
/ Lokar-Kolbas, Renata ; Pitlović, Slavica ; Aberle, Neda ; Mardešić D k - Zagreb : Klinika za dječje bolesti, 1998
Skup
3.Kongres Hrvatskoga pedijatrijskog društva
Mjesto i datum
Slavonski Brod, Hrvatska, 07.10.1998. - 10.10.1998
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
kronično bolesno dijete; holistički pristup
(chronic ill child; holistic approach)
Sažetak
Procjenjuje se da će u sljedećem stoljeću u razvijenim društvima kronično bolesno dijete biti najveći zdravstveni problem. Iako nema točne definicije što se podrazumijeva pod tim terminom, prema američkim autorima, to je ono dijete koje je 3 mjeseca godišnje bolesno od neke bolesti, ili je zbog nje bilo u bolnici više od jednog mjeseca u jednoj godini.
Prema američkoj literaturi, kad se agregiraju sve kronične bolesti u djetinjstvu, onda se predmnijeva da 10-15% djece imaju neku od kroničnih bolesti, a od kojih samo 10% imaju vrlo ozbiljne manifestacije, što iznosi 1-2% od ukupne populacije djece.
Kronično bolesno dijete provodi samo jedan dio vremena u bolnici prilikom dijagnostike bolesti ili mogućih komplikacija, a pretežni dio vremena provodi u okviru obitelji ili drugih zdravstveno-odgojnih institucija. U tom vremenu boravka u obitelji, potrebna je aktivna potpora cjelokupnoj obitelji, koja treba poznavati narav bolesti i moguću ispomoć. Drugo, potrebna je dobro educirana primarna zdravstvena zaštita koja poznaje prije svega medicinske probleme u zaštiti takvog djeteta, ali i mogućnosti drugih službi (socijalne, obrazovne), ujedinjujući zaštitu kronično bolesnog djeteta. To je tzv. model cjelokupnog, holističkog pristupa u pomoći djetetu s kroničnom bolesti.
Također valja istaći da svako kronično bolesno dijete traži individualni pristup, ali u rješavanju kroničnih bolesti traži se i javno-zdravstveni pristup s idejama primarne, sekundarne i tercijarne prevencije.
Konačno, nužno je istaknuti i potrebu evaluacije takve zaštite koja se može procijeniti: 1. postupcima u zaštiti, 2. uporabom servisa, 3. kvalitetom njege, 4. zadovoljstvom njege, 5. izdatkom za njegu, 6. posljedicom na zdravlje, 7. obiteljskim sudjelovanjem.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita
POVEZANOST RADA
Projekti:
072099
Ustanove:
Klinika za dječje bolesti Medicinskog fakulteta
Profili:
Josip Grgurić
(autor)