Pregled bibliografske jedinice broj: 642578
Samoprocjena slušanja
Samoprocjena slušanja // Simpozij Sekcije za otologiju i neuro-otologiju Hrvatskog društva za otorinolaringologiju i kirurgiju glave i vrata, Hrvatskog društvo za audiologiju i fonijatriju Hrvatskog liječničkog zbora "Aktualno o sluhu i slušanju"
Pula, Hrvatska, 2013. (pozvano predavanje, nije recenziran, neobjavljeni rad, stručni)
CROSBI ID: 642578 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Samoprocjena slušanja
(Hearing Self-Assessment)
Autori
Bonetti, Luka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, neobjavljeni rad, stručni
Skup
Simpozij Sekcije za otologiju i neuro-otologiju Hrvatskog društva za otorinolaringologiju i kirurgiju glave i vrata, Hrvatskog društvo za audiologiju i fonijatriju Hrvatskog liječničkog zbora "Aktualno o sluhu i slušanju"
Mjesto i datum
Pula, Hrvatska, 12.09.2013. - 14.09.2013
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
slušanje; kvaliteta života; samoprocjena
(hearing; quality-of-life; Self-assessent)
Sažetak
Tradicionalno, ishodi intervencije u području rehabilitacije osoba s oštećenjem sluha opisuju se objektivnim mjerama koje pokazuju funkcionalnu dobit i poboljšanje prepoznavanja govora. Objektivne mjere pružaju informaciju što klijent može čuti nakon intervencije (sa slušnim pomagalom) i stoga su nezaobilazne. Međutim, budući da je kliničko okruženje u kojiima se dobivaju pažljivo kontrolirano, dok u stvarnom okruženju dolazi do mnogo zahtjevnijih situacija slušanja, objektivne mjere ne pružaju informaciju o slušnim, komunikacijskim, socio-emocionalnim i drugim problemima koje osoba doživljava u svakodnevnom životu, pa je u tu svrhu potrebno primijeniti subjektivne mjere, koje odražavaju funkcioniranje klijenta nakon dodjele pomagala i provedene rehabilitacije. Subjektivne mjere procjene ishoda dodjele slušnog pomagala su intervju kao kvalitativna, te mjere samoprocjene kao kvantitativna metoda. Mjere samoprocjene znanstveno su opravdan način za valjano mjerenje uspjeha dodjele slušnog pomagala i rehabilitacije u svarnom životu, a njihova je uporaba u velikom porastu. Mnogi su razlozi za to, a najjednostavnije ih je sažeti objašnjenjem da je fokus suvremene rehabilitacije na samoj osobi, a ne isključivo na slušanju. To znači da se konzultativnim pristupom otkriva koje su vještine potrebne za funkcionalnu komunikaciju osobe i razvoj proaktivnih stavova, što omogućuje jedino samoprocjena slušanja, odnosno subjektivna procjena intervencije – dovoljno opsežno stručno djelovanje kako bi se utvrdile sve pretpostavke optimalne rehabilitacije konkretnog novog korisnika slušnog pomagala. Tako se samoprocjenom slušanja mjere različite domene intervencije - njezina korist, zadovoljstvo njome, preostalo ograničenje aktivnosti, preostalo ograničenje sudjelovanja, kvaliteta života, način uporabe pomagala, te utjecaj rehabilitacije na značajne druge - što daje uvid u utjecaj oštećenja, odnosno daleko više informacija relevantnih za izradu i evaluaciju rehabilitacijskog plana, nego li informacija o samom stupnju oštećenja, dobivena objektivnim mjerenjima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti, Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet, Zagreb
Profili:
Luka Bonetti
(autor)