Pregled bibliografske jedinice broj: 642121
Utjecaj primjene pesticida u šećernoj repi na brojnost i sastav faune trčaka (por. Carabidae)
Utjecaj primjene pesticida u šećernoj repi na brojnost i sastav faune trčaka (por. Carabidae), 2013., diplomski rad, preddiplomski, Agronomski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 642121 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj primjene pesticida u šećernoj repi na brojnost i sastav faune trčaka (por. Carabidae)
(The impact of pesticide application in sugar beet on abundance and composition of the ground beetle fauna (fam. Carabidae))
Autori
Graša, Željka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Agronomski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
16.09
Godina
2013
Stranica
29
Mentor
Bažok, Renata
Neposredni voditelj
Kos, Tomislav
Ključne riječi
brojnost; Carabidae; pesticidi; šećerna repa; Tovarnik; učestalost
(abundance; Carabidae; frequency; pesticides; sugar beet; Tovarnik)
Sažetak
Mnoga istraživanja su uspješno povezala promjene u brojnosti i svojstvima trčaka s promjenama u okolišu uzrokovanim djelovanjem čovjeka. Ova istraživanja navode mnoge na promatranje trčaka kao indikatora biološke raznolikosti. Trčci su ključan dio agroekologije jer su oni jedna od najzastupljenijih i taksonomski najraznolikijih skupina člankonožaca. Prisutni su na svim vrstama tala. Sve to čini ih jednom od najvažnijih skupina za promatranje promjena u okolišu. Šećerna repa trenutno je jedna od najdohodovnijih kultura u Republici Hrvatskoj. Tehnologija uzgoja složena je i zahtjevna jer uključuje čitav niz aktivnosti i donošenja odluka koje utječu na uspjeh proizvodnje. Oštećuju ju brojne vrste štetočinja. Cilj provedenog istraživanja bio je utvrditi faunu trčaka na dva polja tretirana različitim herbicidima i insekticidima. Istraživanje je provedeno 2012. godine u istočnom dijelu Hrvatske (Vukovarsko-srijemska županija). Trčci su prikupljani u razdoblju od dvadeset i jednog tjedna. Prikupljanje na pojedinom polju obavljeno je pomoću četiri modificirane lovne posude, epigejska trapa (pitfall trapa ili Barberove posude) namijenjene za prikupljanje nadzemne faune i četiri „sonde“, odnosno endogejska trapa (WB PROBE II® Trap, Trece inc.) za prikupljanje faune ispod površine tla. Brojnost i učestalost izračunate su prema Baloghovoj formuli. Rezultati o broju taksonomskih jedinica i brojnosti vrsta po polju uspoređeni su analizom varijance. Na prvom polju prikupljeno je 55, a na drugom 77 jedinki trčaka. Pseudophonus rufipes (De Geer, 1774.) s 22 jedinke na prvom i 18 na drugom te Bembidion sp. (Latreille, 1802.) s 11 na prvom i 15 jedinki na drugom najbrojnije su vrste. P.rufipes i Bembidion sp. klasificirani su kao eudominantni. Po učestalosti vrsta P. rufipes je klasificirana kao konstantna (71, 42%) na oba polja, a rod Bembidion sp. na prvom (33, 32%) i drugom (42, 84%) polju kao akcesoran. Između polja nije bilo značajne razlike u broju nađenih vrsta. Prosječan broj jedinki uhvaćenih u epigejskom trapu bio je značajno viši u polju broj jedan, nego na polju broj dva, dok je u slučaju prosječnog broja jedinki uhvaćenih endogejskim trapom bilo obrnuto. Razlike između polja mogu se objasniti kao posljedica različitog pristupa u suzbijanju repine pipe (Bothynoderes punctiventris) insekticidima, te različite primjene herbicida.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
178-1782066-2064 - Sustav procjene rizika-temelj integrirane zaštite kukuruza od štetnika (Bažok, Renata, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb