Pregled bibliografske jedinice broj: 641201
Proizvodnja nafte i zemnoga plina iz škriljaca
Proizvodnja nafte i zemnoga plina iz škriljaca, 2013., diplomski rad, preddiplomski, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
CROSBI ID: 641201 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Proizvodnja nafte i zemnoga plina iz škriljaca
(Production of petroleum and gas from shale)
Autori
Lovreškov, Lucija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije
Mjesto
Zagreb
Datum
04.09
Godina
2013
Stranica
34
Mentor
Jukić, Ante
Neposredni voditelj
Šoljić Jerbić, Ivana
Ključne riječi
nafta; zemni plin; škriljac; hidrauličko lomljenje; fluidi
(petroleum; natural gas; shale; hydraulic fracturing; fracturing fluids)
Sažetak
Više od 87 % potreba za primarnom energijom u svijetu se osigurava iz fosilnih goriva. Općenito, zalihe konvencionalnih izvora energije se sve više smanjuju dok potreba za energijom raste iz dana u dan. Proizvodnja nafte i zemnog plina iz nekonvencionalnih ležišta predstavlja jedno od mogućih rješenja tog neusklađenog odnosa ponude i potražnje. Nekonvencionalnim ležištima smatraju se slabo propusni pješčenjaci, škriljci, lapori i slične stijene, metan iz ugljenih ležišta i plinski hidrati. Prema procjenama, ukupne svjetske potencijalne rezerve plina iz nekonvencionalnih ležišta iznose 921×10^12 Nm3 što je gotovo pet puta više od rezervi u konvencionalnim ležištima. Više od 50 % rezervi plina iz nekonvencionalnih ležišta nalazi se u škriljcima. U svrhu pridobivanja nafte i zemnog plina iz nekonvencionalnih ležišta koriste se razne tehnologije od kojih su najpoznatije horizontalno bušenje i hidrauličko lomljenje (frakturiranje). Za povećanje učinkovitosti primjenom hidrauličkog frakturiranja u svrhu pridobivanja većih količina nafte i zemnog plina koriste se tzv. frakcijski fluidi. Iako sastav frakcijskih fluida čine 99, 5 % voda i pijesak, a 0, 5 % štetne kemikalije kao što su benzen, klorovodična kiselina, metanol i drugi alkoholi te štetni eteri, postoji određena zabrinutost vezana uz njihov utjecaj na okoliš. Naime, na bušotinama se koriste milijuni galona frakcijskog fluida, a pri tome je iznos korištenih kemikalija jako velik što može dovesti do ozbiljnih onečišćenje tla, zraka te nadzemnih i podzemnih voda. Dodatno, eksploatacijom škriljaca povećava se mogućnost i od nastanka potresa te geološke nestabilnosti zbog slabljenja nosivih slojeva stijena.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
125-1251963-1980 - Optimiranje svojstava kopolimera procesima usmjerenih radikalskih polimerizacija (Jukić, Ante, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb