Pregled bibliografske jedinice broj: 641078
Katoličko svetište u muslimanskom okružju: suradnja, solidarnost i međureligijski dijalog u Olovu (Bosna i Hercegovina)
Katoličko svetište u muslimanskom okružju: suradnja, solidarnost i međureligijski dijalog u Olovu (Bosna i Hercegovina) // Godišnji skup Hrvatskog etnološkog društva: "Identiteti između zbilje i naracije: višestrukost, mijene, prijepori" ; panel "Hodočasnička mjesta u pograničju: od nacionalno- religijskih projekata do međureligijskog dijaloga" (organizatorica panela Marijana Belaj)
Zagreb, Hrvatska, 2013. (predavanje, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 641078 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Katoličko svetište u muslimanskom okružju: suradnja, solidarnost i međureligijski dijalog u Olovu (Bosna i Hercegovina)
(Catholic Shrine in a Muslim area: cooperation, solidarity and inter-religious dialogue in Olovo (Bosnia and Herzegovina))
Autori
Martić, Zvonko ; Belaj, Marijana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Skup
Godišnji skup Hrvatskog etnološkog društva: "Identiteti između zbilje i naracije: višestrukost, mijene, prijepori" ; panel "Hodočasnička mjesta u pograničju: od nacionalno- religijskih projekata do međureligijskog dijaloga" (organizatorica panela Marijana Belaj)
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 06.06.2013. - 07.06.2013
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
pograničje; hodočasničko mjesto; međureligijski dijalog; Bosna i Hercegovina
(borderland; pilgrimage place; inter-religious dialogue; Bosnia and Herzegovina)
Sažetak
Pograničja su u pravilu plodonosan teren za one političke diskurse koji religiju koriste kao instrument u postizanju etničke integracije i kohezije, i istodobno, u drugom smjeru, kao skladište različitosti. Pritom, religija postaje neodvojiva od sukoba. Istodobno, u svakodnevnom životu granice su prije prostor interakcije i razmjene nego podjele (Duijzings). Te se dvije stvarnosti, politička ili pak ona svakodnevice, upisuju u hodočasnička mjesta: dok neka od njih naglašavaju neprohodnost religijskih granica, druga su prostori suradnje, razmjene i dijaloga različitih religijskih skupina. Svetište Uznesenja Blažene Djevice Marije u Olovu, o kojemu je riječ u izlaganju, katoličko je hodočasničko odredište u gotovo stopostotnom muslimanskom okruženju, ali i svetište kojega s katolicima dijele olovski muslimani. Unatoč povremenim međuvjerskim prijeporima i sukobima, kroz povijest i danas, Olovo je prije svega prostor međureligijskog dijaloga. Taj dijalog nije rezultat nekog multikulturalnog ili multireligijskog mirotvornog projekta. Naprotiv, odvija se u poimanju svetoga i u vjerskim iskustvima u vezi sa svetim, u narativnom označavanju i posvećivanju prostora, u dijeljenju životnog i hodočasničkog prostora i vremena, kroz solidarnost u izvanrednim i svakodnevnim potrebama, a podržan je prijateljskim odnosom između olovskog imama i franjevaca koji upravljaju svetištem. Pritom je Marija, Isusova majka, čvrst temelj društvene razmjene, solidarnosti i suradnje, istodobno, takva društvena interakcija generira čvrstu povezanost koja nadilazi religijske podjele i podupire religijski dijalog.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Etnologija i antropologija