Pregled bibliografske jedinice broj: 640240
Osobna imena u matičnoj knjizi krštenih župne matice Luč krajem 18. stoljeća
Osobna imena u matičnoj knjizi krštenih župne matice Luč krajem 18. stoljeća // Croatica Christiana periodica : časopis Instituta za crkvenu povijest Katoličkog bogoslovnog fakulteta Sveučilista u Zagrebu, 68 (2011), 59-68 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 640240 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Osobna imena u matičnoj knjizi krštenih župne matice Luč krajem 18. stoljeća
(Personal Names in the Registers of Baptisms of Luč Parish at the End of the Eighteenth Century)
Autori
Božić Bogović, Dubravka
Izvornik
Croatica Christiana periodica : časopis Instituta za crkvenu povijest Katoličkog bogoslovnog fakulteta Sveučilista u Zagrebu (0350-7823) 68
(2011);
59-68
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
osobna imena; matična knjiga krštenih; Luč; južna Baranja; kraj 18. stoljeća
(personal names; register of baptisms; Luč; Sothern Baranja; end of the 18th century)
Sažetak
Analiza zapisa matične knjige krštenih župe Luč za istoimeno naselje u razdoblju od početka 1790. do kraja 1799. godine pokazala je da među muškim i ženskim imenima ne postoje značajnije razlike, osim što je općenito izražena imenska entropija nešto naglašenija kada su u pitanju ženska imena te što se par ženskih imena (Orka i Roza) pojavljuje u pokraćenom obliku što nije slučaj s nijednim muškim imenom. Također, samo je među ženskim imenima zabilježeno jedno slavensko ime (Stanislava). Imena su kršćanske provenijencije te su zapisana u latinskoj inačici. Ukupno je u promatranom razdoblju u matičnoj knjizi krštenih u Luču zabilježeno trideset i šest različitih muških imena, a šest najčešćih muških imena (Andrija, Pavao, Matija, Josip, Jakov i Stjepan ) čine 48, 97% ukupnog fonda muških osobnih imena. Dva najčešća ženska imena koja je ponijela gotovo četvrtina ženske djece su Marija i Magdalena što pokazuje da su mještani Luča osobito rado svojim kćerima davali imena po svetici čije ime nosi župna crkva Sv. Marije Magdalene. Šest najčešćih ženskih imena (Marija, Magdalena, Ana, Katarina, Klara i Eva) čine 62, 53% ukupnog fonda ženskih osobnih imena. U Luču su krajem 18. stoljeća dječaci i djevojčice rijetko dobijali ime po svojim roditeljima, a ni običaj davanja imena prema krsnom kumu ili kumi u Luču nije bio osobito uvriježen što ovo naselje razlikuje od naselja u dijelu susjednih južnobaranjskih župa.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- Social Services Abstracts
- ERIH
- Index to the Study of Religions Online
- SCOPUS