Pregled bibliografske jedinice broj: 640078
BILJKE U FUNKCIJI ZAŠTITE OD BUKE CESTOVNOG PROMETA
BILJKE U FUNKCIJI ZAŠTITE OD BUKE CESTOVNOG PROMETA // Međunarodni znanstveni skup Zelenilo grada Zagreba, Zbornik radova / Božičević, Josip ; Nikšić, Mladen ; Mlinarić, Tomislav Josip ; Missoni, Eduard (ur.).
Zagreb: Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU), 2013. str. 277-283 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 640078 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
BILJKE U FUNKCIJI ZAŠTITE OD BUKE CESTOVNOG PROMETA
Autori
Golubić, Jasna ; Vogrin, Zoran ; Šarić Darija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Međunarodni znanstveni skup Zelenilo grada Zagreba, Zbornik radova
/ Božičević, Josip ; Nikšić, Mladen ; Mlinarić, Tomislav Josip ; Missoni, Eduard - Zagreb : Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU), 2013, 277-283
ISBN
978-953-154-186-2
Skup
Međunarodni znanstveni skup Zelenilo grada Zagreba
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 05.06.2013. - 06.06.2013
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
buka; promet; zaštitni zidovi
Sažetak
U lipnju 2002, EU je donijela Direktivu 2002/49/EC o procjeni i načinima upravljanja razinom buke, poglavito u područjima uz autoceste i željeznicu. Republika Hrvatska uskladila je svoje propise s navedenom direktivom te na taj način preuzela obvezu da svi budući projekti u cestogradnji i željeznicama obuhvate zaštitu od buke okolnih urbanih područja uz prometnice. Poznato je da od svih izvora komunalne buke u gradovima, najveći postotak otpada na prometnu buku (80%) a od toga na cestovnu prometnu buku do 50%. Istraživanja su pokazala da razina buke od 50 dB prekida san, do 60 dB izaziva slabije psihološke učinke, a razina buke 70-90 dB stvara ozbiljne psihološke i neurovegetativne smetnje, porast krvnog tlaka, povećava se broj crvenih krvnih tjelešaca, dolazi do poremećaja u regulaciji šećera u krvi itd. Četiri su osnovne grupe mjera za smanjenje razine buke od prometa: smanjenje buke na izvoru, smanjenje rasprostranjenja buke, zaštita od buke na mjestu imisije i ekonomske mjere i regulativa. Primjena barijera za zaštitu od buke predstavlja najčešći i najsigurniji način smanjenja rasprostiranja buke. Zelenilo u gradu štiti čovjeka od mnogih negativnih utjecaja civilizacije (štetnih ispušnih plinova, prašine, buke), smanjuje količinu patogenih bakterija u zraku, a istodobno proizvodi potreban kisik, te oblikuje klimatske prilike i humanizira životni prostor. Kako smanjenjem razine buke na izvoru, u urbanim sredinama ne možemo postići propisanu dopuštenu razinu, na mjestima imisije nerijetko se primjenjuju mjere smanjenja rasprostiranja buke koje se odnose na primjenu raznih barijera. U ovom radu dat ćemo kratki prikaz uloge vegetacije u funkciji zaštite od buke, budući da vegetacija uz prometnice može biti oblikovana i kao zaštitni tampon od buke.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Tehnologija prometa i transport
POVEZANOST RADA
Projekti:
101-1012370-2371 - Komplementarna prometna politika (Božičević, Josip, MZOS ) ( CroRIS)
135-1352339-2344 - Internalizacija eksternih troškova prometa i metodologija prevencije (Golubić, Jasna, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti,
Fakultet prometnih znanosti, Zagreb