Pregled bibliografske jedinice broj: 639659
Geokemijske karakteristike olovno-cinčanog ležišta Sv.Jakob, Medvednica
Geokemijske karakteristike olovno-cinčanog ležišta Sv.Jakob, Medvednica, 2012., diplomski rad, diplomski, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 639659 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Geokemijske karakteristike olovno-cinčanog ležišta Sv.Jakob, Medvednica
(Geochemical characteristics of the lead-zinc mineral deposit Sv.Jakob, Medvednica)
Autori
Pleše, Pia
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
22.11
Godina
2012
Stranica
95
Mentor
Palinkaš, Ladislav
Ključne riječi
anorganska geokemija; dolomit; fluidne inkluzije; galenit; izotopi olova; Medvednica; Mississippi-valley tip ležišta; Unutrašnji Dinaridi
(inorganic geochemistry; dolomites; fluid inclusions; galena; lead isotopes; Medvednica; Mississippi-valley type ore deposit; Internal Dinarides)
Sažetak
Ležište Pb i Zn Sv.Jakob smješteno je unutar Pz-T magmatsko-sedimentnog kompleksa Medvednice, u dolomitima koji litološki i genetski ne pripadaju tom kompleksu. Dolomiti se sastoje od ooida i sparitnog cementa, koji su pokazatelji plitkog marinskom okolišu, po čemu su slična anizičkim dolomitima kakve nalazimo unutar jedinice trijaskih klastita i platformnih karbonata. Normalizacijom koncentracija REE na hondrit, u rudonosnim dolomitima utvrđeno je obogaćenje na LREE i osiromašenje na HREE. Negativne Eu i Ce anomalija upućuje na nastanak u anoksičnom marinskom okolišu, i potencijalnu prisutnost povećanih temperaturnih uvjeta. Unutar kvarca iz rudonosnih dolomita prepoznata su četiri tipa fluidnih inkluzija, a unutar kvarca iz susjednih uškriljenih mramora tri tipa. Primarni rudni fluid predstavljen je dvofaznim inkluzijama s metanskom parnom fazom (±N2), i tekućom fazom sastava H2O-NaCl-KCl-CaCl2, saliniteta oko 5 tež.% NaCl ekv. Sekundarni fluid predstavljen je inkluzijama s CO2 parnom fazom i H2O tekućom fazom saliniteta oko 4 tež.% NaCl ekv. Vrlo visoke temperature homogenizacije ukazuju na procese curenja (i zacjeljivanja) inkluzija. Rendgenskom difrakcijom utvrđeni su sekundarni minerali u orudnjenju: smithsonit, montmorillonit, klorit i muskovit. Izotopni sastav Pb u galenitu iz Sv.Jakoba dao je anomalne starosti i najvjerojatnije potječe iz podinskih stijena, ostataka prijašnjeg orogena.
Izvorni jezik
Engleski
Znanstvena područja
Geologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
119-0982709-1175 - Geokemija mineralnih ležišta u Dinaridima i njezin utjecaj na vode u kršu (Palinkaš, Ladislav, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
Profili:
Ladislav Palinkaš
(mentor)