Pregled bibliografske jedinice broj: 639329
Posljedice izostanka suradnje kod pacijenta oboljelog od parodontitisa kao manifestacije sustavne bolesti (diabetes mellitus tip 1)
Posljedice izostanka suradnje kod pacijenta oboljelog od parodontitisa kao manifestacije sustavne bolesti (diabetes mellitus tip 1) // Acta Stomatologica Croatica / Puhar, Ivan (ur.).
Zagreb, 2013. str. 183-183 (predavanje, nije recenziran, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 639329 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Posljedice izostanka suradnje kod pacijenta oboljelog od parodontitisa kao manifestacije sustavne bolesti (diabetes mellitus tip 1)
(The consequences of non-complaint patient suffering from periodontitis as a manifestation of systemic disease (diabetes mellitus type 1))
Autori
Vražić, Domagoj ; Puhar, Ivan ; Badovinac, Ana ; Božić, Darko ; Plančak, Darije
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Acta Stomatologica Croatica
/ Puhar, Ivan - Zagreb, 2013, 183-183
Skup
Hrvatski parodontološki dani 2013
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 26.04.2013. - 27.04.2013
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
parodontitis ; recall ; šećerna bolest
(periodontitis ; recall ; diabetes mellitus)
Sažetak
UVOD Pacijent Z.M. u dobi od 50 godina upućen je od strane svog doktora dentalne medicine zbog upale i bolnosti zubnog mesa. Navodi učestalu prisutnost gnoja kod zuba 43, kao i česte upale oko postojećih fiksnoprotetskih radova. PRIKAZ SLUČAJA Prilikom specijalističkog pregleda dijagnosticiran je parodontitis kao manifestacija sustavne bolesti, diabetes mellitusa tip 1. Pacijent u anamnezi navodi alergiju na amoksicilin. Sudjelovanje u Domovinskom ratu i osobna obiteljska tragedija upućuje na povećanu razinu stresa. Redovito posjećuje doktora dentalne medicine i provodi osrednju oralnu higijenu. Prisutan je slatkast zadah i odstojeći rubovi fiksnoprotetskih radova. Tijekom dolazaka razina glukoze u krvi je varirala i u prosjeku iznosila 9, 4 mmol/L. Na osnovi izmjerenih parodontoloških parametara provedena je inicijalna terapija i dane su upute u pravilnu oralnu higijenu. Prilikom reevaluacije zamijećeno je značajno poboljšanje te je predložena promjena fiksnoprotetskih radova i regenerativna terapija na vertikalnim intrakoštanim defektima zubi 43, 47 i 37. Nakon provedenog operativnog zahvata na zubu 43 i stabilne situacije pacijent više ne dolazi na zakazani termin. Nakon godinu i pol dana ponovno se javlja na Zavod za parodontologiju u Zagrebu pri čemu je pregledom ustanovljeno drastično pogoršanje u odnosu na posljednju posjetu. Pacijent dolazi s novim fiksnoprotetskim radovima čiji rubovi na pojedinim mjestima ponovno odstoje i tako otežavaju pravilno provođenje oralne higijene. Kao razlog nedolaska navodi „mirno stanje“ doposljednja dva mjeseca te nemogućnost izostanka s posla. Potrebno je ponoviti inicijalnu terapiju. ZAKLJUČAK Suradnja pacijenta i poštivanje zakazanih termina potporne terapije od iznimne je važnosti za uspješnost terapije parodontoloških bolesti, poglavito kod parodontitisa kao manifestacije sustavnih bolesti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Dentalna medicina
POVEZANOST RADA
Projekti:
065-0650444-0415 - SISTEMNI ASPEKTI U ETIOLOGIJI PARODONTNIH BOLESTI (Plančak, Darije, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Stomatološki fakultet, Zagreb,
Klinički bolnički centar Zagreb
Profili:
Ivan Puhar
(autor)
Domagoj Vražić
(autor)
Ana Badovinac
(autor)
Darije Plančak
(autor)
Darko Božić
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Emerging Sources Citation Index (ESCI)
- Scopus