Pregled bibliografske jedinice broj: 638937
Nanostrukturirani sol-gel TiO2−ZrO2 filmovi: priprava, karakterizacija i povećanje otpornosti na koroziju nehrđajućeg čelika
Nanostrukturirani sol-gel TiO2−ZrO2 filmovi: priprava, karakterizacija i povećanje otpornosti na koroziju nehrđajućeg čelika, 2013. (rektorova nagrada).
CROSBI ID: 638937 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Nanostrukturirani sol-gel TiO2−ZrO2 filmovi: priprava, karakterizacija i povećanje otpornosti na koroziju nehrđajućeg čelika
(Nanostructured sol-gel TiO2−ZrO2 films: preparation, characterization and improvement of corrosion resistance of stainless steel)
Autori
Vugrinčić, Amalija ; Levačić, Lidije ; (Ćurković, Lidija- mentor)
Izvornik
Sveučilište u Zagrebu-Znanstveni radovi nagrađeni Rektorovom nagradom za akademsku godinu 2012./13.
Vrsta, podvrsta
Ostale vrste radova, rektorova nagrada
Godina
2013
Ključne riječi
TiO2−ZrO2; sol-gel; karakterizacija; otpornost koroziji
(TiO2−ZrO2; sol-gel; characterization; corrosion resistance)
Sažetak
Posljednjih godina inženjerstvo površina postalo je vrlo značajno područje u inženjerstvu materijala. Kako bi se poboljšala svojstva metalnih materijala razvijene su različite vrste prevlaka i razne tehnologije njihovog nanošenja na materijal podloge. Jedna od takvih tehnologija je i sol-gel postupak nanošenja tankih keramičkih filmova. U ovom radu su sol-gel postupkom, metodom uranjanja, naneseni TiO2−ZrO2 filmovi s jednim, tri i pet slojeva na podlogu od austenitnog nehrđajućeg čelika X2CrNiMo17-12-2 (AISI 316L). Za pripravu sola korišteni su titanov izopropoksid i cirkonijev butoksid kao prekursori, i-propanol kao otapalo, acetilaceton za peptizaciju te dušična kiselina kao katalizator. Nakon uranjanja, filmovi su kalcinirani pri 400 °C, odnosno 600 °C. U svrhu analize morfologije površina uzoraka provedene su SEM-EDS i AFM analize. XRD analizom određen je fazni sastav filmova, dok su GD-OES i TOF-ERDA spektrometrijom određene raspodjele pojedinih kemijskih elemenata po dubini uzoraka te debljine nanesenih filmova. Korozijska postojanost nehrđajućeg čelika s i bez filmova ispitana je u simuliranom morskom okolišu u 3 %-tnoj vodenoj otopini NaCl elektrokemijskom impedancijskom spektroskopijom, te u klorovodičnoj kiselini (koncentracije 0, 5 HCl mol/dm3) metodom linearne polarizacije i Tafelovom metodom ekstrapolacije. Rezultati ispitivanja pokazali su da su naneseni sol-gel TiO2−ZrO2 filmovi nanometarske veličine, kompaktni, homogeni i bez pukotina. XRD analiza pokazala je da su filmovi amorfne strukture. GD- OES i TOF-ERDA spektrometrijom utvrđeno je da se debljina filmova u nanometrima povećava što je veći broj nanesenih slojeva te što je veća temperatura kalciniranja. Također je potvrđeno da je omjer atomskih udjela Ti : Zr = 1 : 1 u svim sol-gel TiO2−ZrO2 filmovima. Elektrokemijskim ispitivanjima utvrđeno je da nanostrukturirani sol-gel TiO2−ZrO2 filmovi (posebice film kalciniran pri temperaturi od 400 °C) značajno povećavaju korozijsku postojanost nehrđajućeg čelika u 3 % -tnoj vodenoj otopini NaCl, kao i u otopini 0, 5 mol HCl/dm3.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija, Strojarstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
120-1201833-1789 - Istraživanje strukture i svojstava tehničke keramike i keramičkih prevlaka (Ćurković, Lidija, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet strojarstva i brodogradnje, Zagreb
Profili:
Lidija Ćurković
(autor)