Pregled bibliografske jedinice broj: 638917
Inventar klizišta u slivu rijeke Dubračine
Inventar klizišta u slivu rijeke Dubračine // Rudarsko-geološko-naftni zbornik, 27 (2013), 1-16 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 638917 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Inventar klizišta u slivu rijeke Dubračine
(Slide inventory in Dubracina river basin)
Autori
Toševski, Aleksandar
Izvornik
Rudarsko-geološko-naftni zbornik (0353-4529) 27
(2013);
1-16
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
inventar klizišta ; sliv rijeke Dubračine ; fliš ; terensko geomorfološko kartiranje ; digitalni model reljefa ; kut nagiba ; prekomjerna erozija
(slide inventory ; Dubracina river basin ; flysch ; field geomorphological mapping ; digital elevation model ; dip angle ; excessive erosion)
Sažetak
Inventar klizišta u slivu rijeke Dubračine sastoji se od 39 klizišta. Otkrivena su terenskim geomorfološkim kartiranjem i vizualnom analizom digitalnog modela reljefa rezolucije 1m. Klizišta otkrivena daljinski su i terenski verificirana. Konture svih klizišta su kartirane iz digitalnog modela reljefa. Ukupna površina zahvaćena klizanjem iznosi 81.873 m2 što predstavlja 0, 44% površine istraživanja. Za svako klizište je određena površina, volumen, ukupna duljina, širina pokrenute mase, nagib terena na mjestu klizanja i azimut smjera klizanja. Površine klizišta su u rasponu od 150 do 12956 m2. Minimalna ukupna duljina klizišta od krune do dna iznosi 20 m, a maksimalna 226 m. Nagibi padina na kojima su klizišta otkrivena nalaze se u rasponu od 10, 1° do 28, 6° s naglaskom da se 76, 7% površine od ukupne površine koja je zahvaćena klizanjem nalazi na nagibima do 20°. Kao najznačajniji litološki faktor klizanja je pomoću izračuna težinskih faktora označena litoška jedinica fliš (E2, 3). Sva klizišta se nalaze u zoni trošenja fliša i to na mjestima gdje se ona nalazi na površini. Sklonost terena prekomjernoj eroziji pokazala se kao izrazito ograničavajući faktor u primjeni digitalnog modela reljefa u svrhu daljinskog kartiranja klizišta.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Rudarstvo, nafta i geološko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
195-1951293-3155 - CROTEC - Strukturna analiza recentne i neotektonske aktivnosti u Hrvatskoj (Tomljenović, Bruno, MZOS ) ( CroRIS)
195-1953068-2704 - Dinarski krš: geološka evolucija, mineralne sirovine, paleotla i tla (Durn, Goran, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Rudarsko-geološko-naftni fakultet, Zagreb
Profili:
Aleksandar Toševski
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Emerging Sources Citation Index (ESCI)
- Scopus
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- Compendex (EI Village)
- Fluidex (Fluid Engineering Abstracts)
- Geobase
- GeoRef
- Chemical Abstracts
- Scopus
- Geotechnical Abstracts