Pregled bibliografske jedinice broj: 637851
Epidemiološko (pilot) istraživanje o križobolji u profesiji medicinskih sestara
Epidemiološko (pilot) istraživanje o križobolji u profesiji medicinskih sestara // Fizikalna medicina i rehabilitacija / Krapac, Ladislav (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo za fizikalnu i rehabilitacijsku medicinu (HDFRM), 2004. str. 51-51 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 637851 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Epidemiološko (pilot) istraživanje o križobolji u
profesiji medicinskih sestara
(Epidemiological (pilot) study of low back pain in
nurses)
Autori
Nemčić, Tomislav ; Grubišić, Frane ; Marčić, Astrid ; Dubravica, Maja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Fizikalna medicina i rehabilitacija
/ Krapac, Ladislav - Zagreb : Hrvatsko društvo za fizikalnu i rehabilitacijsku medicinu (HDFRM), 2004, 51-51
Skup
III Hrvatski kongres fizikalne medicine i rehabilitacije
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 03.06.2004. - 06.06.2004
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
križobolja ; medicinske sestre ; epidemiološko istraživanje
(low back pain ; nurses ; epidemiological study)
Sažetak
Uvod. Križobolja se može definirati kao simptom različitih stanja i/ili bolesti, lokalizirana u donjem dijelu leđa, koja se može radikularno širiti do stopala (lumboishialgija) ili može biti prenesena. Uzroci koji dovode do križobolje su brojni: strukturne promjene sastavnih dijelova dinamičkog vertebralnog segmenta (trup kralješka, i.v. disk, okolne mekotkivne strukture), te niz drugih faktora kao što je nepravilno držanje, prekomjerna tjelesna težina, faktori vezani uz radno mjesto i dr. Epidemiološka istraživanja, prema podacima iz strane literature, govore o visokoj stopi križobolje u profesiji medicinskih sestara.Autori su proveli pilot istraživanje o pojavnosti križobolje u profesiji medicinskih sestara. Ciljevi ovog istraživanja su bili: odrediti učestalost križobolje u medicinskih sestara, odrediti povezanost križobolje sa sociodemografskim faktorima (životna dob, radilište, dužina radnog staža), odrediti dužinu izgubljenih radnih dana zbog bolovanja i ustanoviti provođenje konzervativnih postupaka liječenja. Metodologija. Istraživanje je provedeno u 8 Klinika i Zavoda KB «Sestre Milosrdnice». U istraživanju je korišten strukturirani upitnik podijeljen u slijedeće dijelove: sociodemografski podaci, početak i trajanje križobolje, povezanost križobolje s eventualnim specifičnim incidentom ili s njegom bolesnika, podaci o dijagnostičkim postupcima i provedenom konzervativnom liječenju. Istraživanje je bilo dobrovoljno i anonimno. Rezultati. U ispitivanju je sudjelovalo 114 medicinskih sestara prosječne životne dobi od 37 godina, u rasponu od 19 do 58 godina. Ispitanice su zbog križobolje bile na bolovanju tijekom 2002.godine prosječno 8, 5 dana, u rasponu od 14 do 300 dana, a tijekom 2003.godine prosječno 4, 94 dana, u rasponu od 6 do 135 dana. Prosječna dužina radnog staža ispitanica bila je 16, 81 godina, s rasponom od 3 mjeseca do 35 godina. 80 ispitanica (70, 17%) uzimalo je analgetike, dok je njih 35 (30, 70%) liječeno fizikalnom terapijom. Zaključak. Podaci dobiveni ovim pilot istraživanjem predstavljaju temelj daljnjeg epidemiološkog istraživanja ovog problema. Ti će podaci ujedno poslužiti i za predlaganje preventivnih aktivnosti u cilju sprječavanja/smanjenja križobolje kao što je npr. profesionalna edukacija kojom bi se maksimalno smanjio utjecaj provokativnih faktora za razvoj križobolje, programi medicinske gimnastike i dr.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
KBC "Sestre Milosrdnice"
Profili:
Astrid Marčić
(autor)
Maja Dubravica
(autor)
Tomislav Nemčić
(autor)
Frane Grubišić
(autor)