Pregled bibliografske jedinice broj: 637835
Časopis Kaj i kajkavsko pismo hrvatske postmoderne
Časopis Kaj i kajkavsko pismo hrvatske postmoderne, 2013., doktorska disertacija, Filozofski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 637835 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Časopis Kaj i kajkavsko pismo hrvatske postmoderne
(Kaj periodical and the Kajkavian writing of the Croatian Postmodernism)
Autori
Kolar, Mario
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Filozofski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
17.07
Godina
2013
Stranica
246
Mentor
Brešić, Vinko
Ključne riječi
hrvatska književna povijest; razdoblje postmoderne; kajkavska književnost i kultura; časopis Kaj; kajkavski kulturni identitet; nacionalni identitet
(Croatian literary history; Postmodernism; Kajkavian literature and culture; Kaj periodical; Kajkavian cultural identity; national identity)
Sažetak
Slijedom suvremenih književnih i kulturnih teorija koje, poput kulturalnih studija, ukazuju na potrebu čitanja i onih na marginama, u ovom smo radu pažnju posvetili kajkavskoj književnosti i kulturi razdoblja postmoderne kao marginaliziranim dijelovim hrvatske kulture. Temeljem časopisoslovnih smjernica koje ukazuju na to da časopisi nisu samo puki prijenosnici komunikacije, nego i njezini aktivni suoblikovatelji, posebnu smo pažnju posvetili prvom i jedinom mediju specijaliziranom za kajkavofone stvaratelje – časopisu Kaj (Zagreb, 1968-). Nakon predstavljanja teorijskih okvira te razrješavanja terminoloških dvojbi povezanih s kajkavskom kulturnom, u središnjem dijelu rada prvo smo rekonstruirali sociokulturne i političke silnice koje su od 1970- ih naovamo dovele do repozicioniranja kajkavske kulture u kontekstu nacionalne kulture. Najviše smo pozornosti posvetili udjelu časopisa Kaj u reafirmiranju, transformiranju i institucionaliziranju kajkavske književnosti i kulture toga razdoblja. Nakon predstavljanja njegova časopisnog profila, istražili smo kako je časopis Kaj utjecao na kajkavsku književnost, a zatim smo razmotrili i zastupljenost ostalih kulturnih i znanstvenih područja u časopisu. Nakon detaljne analize njegova sadržaja te mehanizama i strategija kojima ga je suoblikovao, dolazi se do zaključka da je časopis Kaj bio najznačajniji prenositelj, ali i sustvaratelj kajkavske književnosti i kulture od 1970-ih naovamo. U tom smislu, pripada mu i važno mjesto u povijesti hrvatske književnosti, koje je kajkavska književnost važan i nezaobilazan dio. No, budući da nije bio samo književni, nego i popularni te znanstveni časopis, zaključuje se kako časopis Kaj predstavlja i općenito najdugovječnijeg te najznačajnijeg čuvara kajkavskog kulturnog identiteta shvaćenog kao sastavni dio nacionalnog identiteta.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
130-0000000-0836 - Hrvatska književna periodika 1951 - 2000. (Brešić, Vinko, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb