Pregled bibliografske jedinice broj: 636896
Mikroklima šumskih zajednica obične jele (Abies alba Mill.) na području Gorskog Kotara
Mikroklima šumskih zajednica obične jele (Abies alba Mill.) na području Gorskog Kotara // Radovi (Hrvatski šumarski institut), 45 (2012), 1; 39-48 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 636896 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Mikroklima šumskih zajednica obične jele (Abies alba Mill.) na području Gorskog Kotara
(Microclimate of silver fir (Abies alba Mill.) forest associations in the area of Gorski Kotar)
Autori
Ugarković, Damir ; Seletković, Zvonko ; Samaržija, Branko
Izvornik
Radovi (Hrvatski šumarski institut) (1848-3879) 45
(2012), 1;
39-48
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Mikroklima ; obična jela (Abies alba Mill.)
(Microclimate ; silver fir (Abies alba Mill.))
Sažetak
Na šumske ekosustave utječu brojne lokalne meteorološke i klimatske prilike. Brojni ekološki procesi ovisni su o klimatskim prilikama. Mikroklimatska istraživanja provedena su u gorskoj Hrvatskoj, u arealu bukovo-jelovih i jelovih šuma na rubu areala obične jele prema toplijem području i u unutrašnjosti Gorskoga kotara. Dvije mikroklimatske stanice ”Rotronic” postavljene su u dinarskoj bukovo-jelovoj šumi, i to jedna u unutrašnjosti, a druga na rubu areala obične jele u Gorskom kotaru. Po jedna mikroklimatska stanica postavljena je u šumi jele s rebračom i dinarskoj jelovoj šumi na vapnenačkim blokovima. Mjerena je temperatura zraka (°C), relativna zračna vlaga (%), temperatura vlažnog termometra (°C) i temperatura rosišta (°C). Najveće vrijednosti srednjih temperatura zraka, vlažnog termometra i rosišta izmjerene su u dinarskoj jelovoj šumi na vapnenačkim blokovima, a najmanje u dinarskoj bukovo-jelovoj šumi. Najmanja relativna zračna vlaga izmjerena je u dinarskoj jelovoj šumi na vapnenačkim blokovima. Mikroklimatskim istraživanjima dinarskih bukovo-jelovih šuma utvrđeno je da se šume na rubu areala obične jele prema toplijem području razvijaju u klimatski nepovoljnijim uvjetima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Šumarstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
068-0682041-2778 - Oštećenost, trendovi ugroženosti i način sanacije šumskih ekosustava Hrvatske (Seletković, Zvonko, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Hrvatski šumarski institut, Jastrebarsko,
Fakultet šumarstva i drvne tehnologije
Citiraj ovu publikaciju:
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- CAB Abstracts
- CAB International
- Hrčak