Pregled bibliografske jedinice broj: 636611
Kompozitni materijali na osnovi epoksidne smole i nanočestica SiO2
Kompozitni materijali na osnovi epoksidne smole i nanočestica SiO2, 2013., diplomski rad, diplomski, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
CROSBI ID: 636611 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kompozitni materijali na osnovi epoksidne smole i nanočestica SiO2
(Epoxy / SiO2 nanoparticles composite materials)
Autori
Burmas, Bruno
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije
Mjesto
Zagreb
Datum
10.07
Godina
2013
Stranica
40
Mentor
Macan, Jelena
Neposredni voditelj
Paljar, Klaudia
Ključne riječi
epoksidna smola; mehanička ispitivanja; modifikacija punila; 3-glicidiloksipropiltrimetoksisilan; nanokompoziti
(epoxy resin; mechanical testing; filler modification; 3-glycidyloxypropyltrimethoxysilane; nanocomposites)
Sažetak
Pripremljeni su polimerni nanokompoziti umješavanjem nanočestica SiO2 (AEROSIL 300) u epoksidnu smolu diglicidil−eter bisfenola A. Korištene su nemodificirane čestice te različito modificirane čestice u udjelima 0, 5, 1, 0, 2, 5, i 5, 0 phr. Kao umrežavalo se koristio poli(oksipropilen)diamin (Jeffamine D230). Površina nanočestica SiO2 modificirana je 3−glicidiloksipropiltrimetoksisilanom (GLYMO). Modifikacija čestica se provodila u smjesi etanola i vode (1:1) i u toluenu. Koristio se maseni omjer GLYMO/SiO2 0, 33. Ispitivan je utjecaj nanočestica na toplinska i mehanička svojstva pripremljenih kompozitnih materijala. Očvršćivanje kompozitnih materijala i njihovo staklište određeno je razlikovnom pretražnom kalorimetrijom, toplinska postojanost termogravimetrijskom analizom, tvrdoća metodom utiskivanja kuglice prema DIN 51224 (ISO 2039-1), a čvrstoća i modul elastičnosti ispitivanjem na kidalici Zwick 1445. Utvrđeno je da prisutnost nanočestica ne utječe na mehanizam umreživanja smole. Dodatak punila pomiče staklište prema višoj temperaturi i povećava toplinsku stabilnost materijala. Kompozitni materijali imaju veću tvrdoću i bolju čvrstoću od čiste epoksidne smole. Način modifikacije i udio punila utječe na svojstva kompozita. Kod većine svojstava udio od 1 phr daje najbolji ili skoro najbolji učinak.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Temeljne tehničke znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
125-1252970-3005 - Biokeramički, polimerni i kompozitni nanostrukturirani materijali (Ivanković, Hrvoje, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb