Pregled bibliografske jedinice broj: 635899
Je li seksualno zdravlje dio psihičkog zdravlja?
Je li seksualno zdravlje dio psihičkog zdravlja? // Konačni program knjiga sažetaka 2. hrvatskog kongresa o prevenciji i rehabilitaciji u psihijatriji / Đorđević, Veljko (ur.).
Zagreb: Centar za palijativnu medicinu, medicinsku etiku i komunikacijske vještine, 2012. (predavanje, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 635899 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Je li seksualno zdravlje dio psihičkog zdravlja?
(Is sexual health part of mental health?)
Autori
Arbanas, Goran
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Konačni program knjiga sažetaka 2. hrvatskog kongresa o prevenciji i rehabilitaciji u psihijatriji
/ Đorđević, Veljko - Zagreb : Centar za palijativnu medicinu, medicinsku etiku i komunikacijske vještine, 2012
Skup
2. hrvatski kongres o prevenciji i rehabilitaciji u psihijatriji Kako medicinu usmjeriti čovjeku
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 09.02.2012. - 11.02.2012
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
seksualno zdravlje; seksualni poremećaji
(sexual health; sexual disorders)
Sažetak
Seksualno zdravlje i seksualni poremećaji zanemareno su područje hrvatske psihijatrijske edukacije i terapije, unatoč činjenice da do 1/4 muškaraca i 1/3 žena tijekom života ima barem jedan seksualni problem. Seksualno zdravlje i seksualni poremećaji nerazdvojivo su povezani sa psihičkim i tjelesnim zdravljem i bolestima. Mnoštvo je pokazatelja koji govore o njihovoj uzajamnoj vezi. Seksualni problemi i poremećaji mogu biti simptom određenih duševnih (npr. depresija) ili tjelesnih (npr. hipotirezoa) bolesti. Također, rizik obolijevanja od seksualnih poremećaja veći je kod velikog broja duševnih (npr. PTSP, shizofrenija) i tjelesnih (npr. kardiovaskularne bolesti). Nadalje, seksualni problemi mogu nastati kao nuspojave lijekova (npr. antidepresiva, antihipertenziva). Poznato je i da različiti seksualni poremećaji mogu dovesti do pojave duševnih ili tjelesnih bolesti (npr. depresije, pa čak i suicida ; povećan rizik od infarkta miokarda). Seksualno funkcioniranje i (ne)zadovoljstvo seksualnim životom utječe na tjelesno i psihičko zdravlje osobe. Unatoč ovakvoj uskoj vezi seksualnog i psihičkog zdravlja, stručnjaci rijetko postavljaju pitanja vezana uz seksualno funkcioniranje, prilikom uzimanja anamneze. Iako pacijenti to od njih očekuju. Vještine uzimanja seksualne anamneze, kao i savjetovanje o seksualnim pitanjima trebalo bi biti dio vještina svakog stručnjaka u području mentalnog zdravlja, a pregled osobe ne bi smio završiti bez procjene (i) seksualnog funkcioniranja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti