Pregled bibliografske jedinice broj: 63353
Hortikulturna proizvodnja na obiteljskim gospodarstvima
Hortikulturna proizvodnja na obiteljskim gospodarstvima // Zbornik plenarnih izlaganja i sažetaka, Znanstveni skup s međunarodnim sudjelovanjem Izazovi hrvatskoj poljoprivredi na početku 21. stoljeća / Brkić, Srećko (ur.).
Zagreb: Hrvatsko agroekonomsko društvo (HAED), 2000. str. 119-120 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 63353 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Hortikulturna proizvodnja na obiteljskim gospodarstvima
(Horticultural Production on Family Farms in Croatia)
Autori
Par, Vjekoslav ; Njavro, Mario
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Zbornik plenarnih izlaganja i sažetaka, Znanstveni skup s međunarodnim sudjelovanjem Izazovi hrvatskoj poljoprivredi na početku 21. stoljeća
/ Brkić, Srećko - Zagreb : Hrvatsko agroekonomsko društvo (HAED), 2000, 119-120
Skup
Izazovi hrvatskoj poljoprivredi na početku 21. stoljeća
Mjesto i datum
Poreč, Hrvatska, 08.11.2000. - 11.11.2000
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
voćarstvo; povrćarstvo; obiteljska poljoprivredna gospodarstva; dohodak od poljoprivrede
(fruit production; vegetable production; family farms; gross farming income)
Sažetak
Suvremeni razvoj hortikulturne proizvodnje u Hrvatskoj, odvija se danas pod utjecajem brojnih mijena, društvenih, političkih i gospodarskih.
Proizvodnja povrća i voća u Hrvatskoj se odvija najvećim djelom na obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima i dugoročno se smanjuje (već od početka 80-ih godina), a posebice u ratnim godinama (1991-1995.).
Povrće se danas na obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima uzgaja na oko 115 tisuća hektara, što je 10,8posto ukupno raspoloživih površina oranica i vrtova tih gospodarstava, a smo oko 1000 hektara pod povrćem nalazi se u ex društvenim poduzećima.
Voćnjaci u vlasništvu obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava danas ima oko 64 tisuće hektara što je 3,1 posto ukupnih poljoprivrednih površina u vlasništvu gospodarstava, a smo je oko 3000 hektara voćnjaka u vlasništvu ex društvenih poduzeća .
Proizvodnja povrća i voća danas je na relativno niskoj razini (ukupno i po prirodu). U novije doba, međutim, dolazi do određene polarizacije u obiteljskoj poljoprivredi, s jačanjem tzv. vitalnih gospodarstava tržno usmjerenih i specijaliziranih, a neka posluju i kao tvrtke.
Posljednjih nekoliko godina sve više je obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava koja s ciljem promjene strukture proizvodnje i povećanja ekonomske učinkovitosti, bave se sve više uzgojem povrća i voća na većim proizvodnim površinama. Sve veći interes za proizvodnju povrća rezultirao je u povrćarstvu formiranjem tzv. tipa povrćarskih gospodarstva, a u voćarskoj proizvodnji podizanjem većeg broja prvoredno nasada jabuke i kruške.
Preliminarni rezultati projekta Farm survey (praćenje poslovanja obiteljskih poljoprivrednih gospodarstva) pokazuju da obiteljska gospodarstva u današnjim uvjetima ostvaruju ukupni dohodak u proizvodnji povrća, u prosjeku 10066 USD, dok isti u proizvodnji voća iznosi 2666,6 USD.
Dohodak od poljoprivrede u ukupnom dohotku kućanstva je oko 66posto u povrćarskoj proizvodnji i samo 30posto u voćarskoj proizvodnji. Prosječna profitabilnost obiteljskih gospodarstva, mjerena odnosno poljoprivrednog dohotka i korištenih poljoprivrednih resursa je niska. Razlog tome je relativno niska vrijednost resursa, i najveće rezultate imaju manja gospodarstva, dok su ona veća (po veličini korištenog zemljišta) na dnu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)