Pregled bibliografske jedinice broj: 633349
Učinak novih izvora svjetlosti za izbjeljivanje zuba
Učinak novih izvora svjetlosti za izbjeljivanje zuba, 2013., doktorska disertacija, Stomatološki fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 633349 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Učinak novih izvora svjetlosti za izbjeljivanje zuba
(Effect of new light sources for teeth bleaching)
Autori
Klarić, Eva
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Stomatološki fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
17.06
Godina
2013
Stranica
216
Mentor
Tarle, Zrinka
Ključne riječi
izbjeljivanje zubi ; svjetlost ; karbamid peroksid ; vodikov peroksid ; mikrotvrdoća ; mikrostruktura ; temperatura ; amorfni kalcijev fosfat ; genotoksičnost
(Light-activated bleaching ; carbamide peroxide ; hydrogen peroxide ; microhardness ; microstructure ; temperature ; amorphous calcium phosphate ; genotoxicity test)
Sažetak
Izbjeljivanje zubi je postupak kojim se tretiraju te u određenom stupnju otklanjaju različite diskoloracije zubi. Aktivni spoj svih sredstava za izbjeljivanje je vodikov peroksid. Mehanizam reakcije vodikovog peroksida nije u potpunosti razjašnjen, ali se smatra da je proces oksidacije, gdje se velike pigmentirane molekule razlažu u manje, odgovoran za izbjeljivanje. Izvori svjetlosti mogu poboljšati izbjeljivanje tako što fotokatalitički ili termokatalitički ubrzavaju aktivni raspad molekula vodikovog peroksida. U ovome istraživanju ispitivao se učinak novih izvora svjetlosti: LED405, OLED i femtosekundnog lasera, a kao kontrolni izvor svjetlosti koristio se ZOOM2. Od komercijalnih sredstva za izbjeljivanje koristili su se 10%, 16% i 30% gel karbamid peroksida te 25% i 38% gel vodikovog peroksida. Povišenje temperature pulpne komore iznad kritične vrijednost od 5.5 º C zabilježeno je prilikom korištenja fokusiranog femtosekundnog lasera i ZOOM2 izvora svjetlosti, dok nefokusirani femtosekundni laser, LED405 i OLED nisu pokazali značajan porast temperature u pulpnoj komori i na površini. Aktivacija gelova za izbjeljivanje ranije navedenim izvorima svjetlosti nije pokazala veća oštećenja površine cakline i dentina, kao i pojačano smanjenje mikrotvrdoće, nego kada su se koristili smo gelovi za izbjeljivanje bez svjetlosne aktivacije. U kemijskom sastavu cakline i dentina nakon izbjeljivanja također su zabilježene promjene u kvantitativnom omjeru elemenata specifičnih za ova tvrda zubna tkiva dok su se preparatima amorfnog kalcijevog fosfata ili boravkom u umjetnom slini sve ranije navedene strukturne, kemijske i morfološke promjene vratile na približno početne vrijednosti, odnosno došlo je i do značajnog porasta određenih kemijskih elemenata odgovornim za remineralizaciju i potencijalni karijesprotektivni učinak (Ca, F). Novi izvori svjetlosti LED405 i femtosekundni laser, u kombinaciji s gelovima za izbjeljivanje, doveli su do značajnog poboljšanja u promjeni boje obojanih pastila hidroksilapatita u odnosu na OLED i mjerenja pri kojima smo koristili samo gelove bez svjetlosne aktivacije. Zaključno, sredstava za izbjeljivanje, korištena u kontroliranim kliničkim uvjetima pokazala su potencijalni genotoksični i karcinogeni učinak na stanice oralne sluznice. Genom stanica pri tome je narušen, ali ne do vrijednosti koja bi bila klinički značajna.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Dentalna medicina
POVEZANOST RADA
Projekti:
065-0352851-0410 - Nanostruktura restaurativnih materijala i interakcije s tvrdim zubnim tkivima (Tarle, Zrinka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Stomatološki fakultet, Zagreb