Pregled bibliografske jedinice broj: 63315
Mješovita poljoprivredna gospodarsva - teret ili katalizator razvitka
Mješovita poljoprivredna gospodarsva - teret ili katalizator razvitka // Strategija razvitka poljoprivrede i prehrambene industrije istočne Hrvatske / Jalšić, Marijan ; Katrarina, Pekanov (ur.).
Osijek: HGK- Županijska komora Osijek, CROMAR, Hrvatsko društvo ekonomis, 1999. str. 289-303 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 63315 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Mješovita poljoprivredna gospodarsva - teret ili katalizator razvitka
(Mix family farm - burden or catalyst of Croatian agriculture develpoment)
Autori
Božidar, Petrač ; Snježana, Tolić
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Strategija razvitka poljoprivrede i prehrambene industrije istočne Hrvatske
/ Jalšić, Marijan ; Katrarina, Pekanov - Osijek : HGK- Županijska komora Osijek, CROMAR, Hrvatsko društvo ekonomis, 1999, 289-303
Skup
Strategija razvitka poljoprivrede i prehrambene industrije istočne Hrvatske
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 20.03.1999
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo; tipovi; stanovništvo
(family farm; types; population)
Sažetak
Istraživana je skupina mješovitih gospodarstava u sustavu obitljeske poljoprivrede dobiva posebno značenje u uvjetima postsocijalističkog razvitka i ponovnog afirmiranja privatnog vlasništva. Interes su i značaj ovog istraživanja proistekli iz saznanja da obiteljska gospodarstva raspolažu najvećim dijelom proizvodnih kapaciteta u poljoprivredi. Otud je proizašla i potreba da se jasnije definira ili redefinira pojam mješovitosti, jer je ovim načinom organizacije rada unutar poljodjelskog gospodarstva zahvaćeno više od 85% obiteljskih gospodarstava Hrvatske. Osnovna pretpostavka, od koje se polazi u ovom radu, da su obiteljska poljoprivredna gospodarstava u nas u uvjetima razbijene autarkije sela neodgovarajuća osnova za stjecanje dohotka neophodnog za podmirenje općih društvenih i zajedničkih potreba s jedne strane i individualnih potreba s druge strane. Kako se kategorija mješovitih gospodarstava naslanja uglavnom na sitne i srednje zemljišne posjede, a njihova je zastupljenost evidentna u ukupnom broju mješovita su gospodarstva postala predmetom našeg interesa.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija