Pregled bibliografske jedinice broj: 632259
Pejsažni potezi sjevera Zagreba kao turistički potencijal
Pejsažni potezi sjevera Zagreba kao turistički potencijal // Zelenilo grada Zagreba / Božičević, Josip ; Nikšić, Mladen ; Mlinarić, Tomislav Josip ; Missoni, Eduard (ur.).
Zagreb: Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU), 2013. str. 9-16 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 632259 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Pejsažni potezi sjevera Zagreba kao turistički potencijal
(Northern Zagreb landscape lines as a tourist potential)
Autori
Mrđa, Ana ; Bojanić Obad Šćitaroci, Bojana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zelenilo grada Zagreba
/ Božičević, Josip ; Nikšić, Mladen ; Mlinarić, Tomislav Josip ; Missoni, Eduard - Zagreb : Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU), 2013, 9-16
ISBN
978-953-154-186-2
Skup
Zelenilo grada Zagreba
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 05.06.2013. - 06.06.2013
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
pejsaž ; Zagreb ; temeljni turistički resurs
(landscape ; zagreb ; basic tourism resource)
Sažetak
Pejsaž je prostor koji opažamo i u kojem djelujemo, odnosno prostorna vrijednost oblikovana međudjelovanjem i međuovisnošću dviju sastavnica: prirodne (prirodnih sila) i kulturne (djelovanje čovjeka). Perivoj, kao oblikovan javni ili privatni prostor pejsažne arhitekture, polazi od ideje stvaranja potpuno novih prostorno-pejsažnih obilježja i sadržaja. Prostori pejsažne arhitekture u Hrvatskoj imaju dugogodišnju tradiciju. Njihova geneza se očituje i u mediteranskom (Dubrovački renesansni vrt, perivoji Opatije, perivoji Pule), i u kontinentalnom području (barokni perivoji Varaždina, secesijski perivoji Osijeka). Sustavno ili slučajno, ali svakako ljudskom nebrigom i nemarom, prostori pejsažne arhitekture polako padaju u zaborav. Umjesto prostora kulture i tradicije, perivoji postaju bezlične „zelene površine“, a povijesna i kulturna sastavnica se u potpunosti marginalizira1. Kao što su prostor i okoliš svojstveni pojmu turizma, i pojam turizma je nezamisliv bez komponenata prostora i okoliša. Turizam pomaže zbližavanju ljudi i podizanju svijesti o vrijednosti prirodne i kulturne baštine, istodobno promičući različite kulture i tradicije. Okosnica suvremenog turizma je turističko tržište iskustva i doživljaja, koje se temelji na posebnostima identiteta prostora, njegove posebnosti i ugodnosti. Sukladno tomu, prepoznati i predstaviti identitet prostora jest polazna i orijentirajuća vrijednost lokalnoga područja. Cilj ovog rada je istaknuti zapostavljenu i zaboravljenu povijesnu i kulturnu vrijednost pejsažnih poteza sjevera Zagreba, kao identiteta prostora, te ih predstaviti u ulozi temeljnoga turističkog resursa.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arhitektura i urbanizam
POVEZANOST RADA
Projekti:
054-0543089-2967 - Urbanističko i pejsažno naslijeđe Hrvatske kao dio europske kulture (Obad-Šćitaroci, Mladen, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Arhitektonski fakultet, Zagreb