Pregled bibliografske jedinice broj: 632145
Istraživanja i razmišljanja o narodnom graditeljstvu u kontekstu rasprava o hrvatskom nacionalnom identitetu
Istraživanja i razmišljanja o narodnom graditeljstvu u kontekstu rasprava o hrvatskom nacionalnom identitetu // Identiteti između zbilje i naracije: višestrukost, mijene, prijepori / Čapo, Jasna ; Čiča, Zoran ; Gulin Zrnić, Valentina ; Kelemen, Petra ; Škrbić Alempijević, Nevena (ur.).
Zagreb: Hrvatsko etnološko društvo ; Institut za etnologiju i folkloristiku ; Odsjek za etnologiju i kulturnu antropologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, 2013. str. 38-39 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 632145 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Istraživanja i razmišljanja o narodnom graditeljstvu u kontekstu rasprava o hrvatskom nacionalnom identitetu
(Research and debates on rural architecture in the context of discussion about Croatian national identity)
Autori
Lončar, Sanja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Identiteti između zbilje i naracije: višestrukost, mijene, prijepori
/ Čapo, Jasna ; Čiča, Zoran ; Gulin Zrnić, Valentina ; Kelemen, Petra ; Škrbić Alempijević, Nevena - Zagreb : Hrvatsko etnološko društvo ; Institut za etnologiju i folkloristiku ; Odsjek za etnologiju i kulturnu antropologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, 2013, 38-39
Skup
Godišnji znanstveno-stručni skup Hrvatskog etnološkog društva Identiteti između zbilje i naracije: višestrukost, mijene, prijepori
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 05.06.2013. - 07.06.2013
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
narodno graditeljstvo; istraživanja; razmišljanja; hrvatski nacionalni identitet
(rural architecture; research; debates; Croatian national identity)
Sažetak
Političke, društveno-ekonomske i kulturne prilike u Hrvatskoj utjecale su na učestalost, razloge, načine i lokacije provođenja terenskih istraživanja i prikupljanja etnografske građe. Također, utjecale su i na odabir istraživanih segmenata narodne kulture ili svakodnevice te njihovo korištenje u svrhu stvaranja ili jačanja nacionalne/regionalne/lokalne baštine i identiteta. U istraživanju i interpretiranju pojedinih etnoloških tema značajan su doprinos kroz 19. i 20. st., osim etnologa, dali i stručnjaci iz drugih područja. U izlaganju se prate okolnosti u kojima su, tijekom posljednjih desetljeća 19. st. i prvih desetljeća 20. st., arhitekti, inženjeri i povjesničari umjetnosti provodili istraživanja narodnog graditeljstva u Hrvatskoj. Njihovo je prikupljanje etnografske građe bilo potaknuto i praćeno razmišljanjima i raspravama o njenom korištenju u svrhu stvaranja narodnog/nacionalnog stila u arhitekturi tj. stvaranja i jačanja nacionalnog identiteta. Autorica analizira na koji se način pritom govorilo i pisalo o istraživanju i zapisivanju etnografskih podataka o narodnom graditeljstvu, što se i gdje istraživalo, koje se graditeljstvo prepoznavalo kao vrijedno bilježenja i daljnjeg korištenja u procesima identifikacije. Analize se temelje na razmišljanjima pojedinih istaknutih pojedinaca, nerijetko i sudionika spomenutih istraživanja (I. Kršnjavog, N. Kolara, J. Doljka, S. Planića, A. Freudenreicha i dr.).
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Etnologija i antropologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
130-1300855-3477 - Hrvatska etnografska baština u kontekstu kulturnih politika (Petrović Leš, Tihana, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb
Profili:
Sanja Lončar
(autor)