Pregled bibliografske jedinice broj: 631834
Slovenski vikendaši na Krku: prilog poznavanju međunarodnih vikendaških kretanja na hrvatskim otocima
Slovenski vikendaši na Krku: prilog poznavanju međunarodnih vikendaških kretanja na hrvatskim otocima // Suvremeni socio-demografski procesi na hrvatskim otocima, Knjižica sažetaka / Lajić, Ivan ; Skračić, Vladimir ; Nejašmić, Ivo ; Podgorelec, Sonja (ur.).
Zagreb: Institut za migracije i narodnosti (IMIN), 2013. str. 12-12 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 631834 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Slovenski vikendaši na Krku: prilog poznavanju međunarodnih vikendaških kretanja na hrvatskim otocima
(Slovenian second home owners on the island of Krk: a contribution to understanding international second home mobilities on Croatian islands)
Autori
Opačić, Vuk Tvrtko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Suvremeni socio-demografski procesi na hrvatskim otocima, Knjižica sažetaka
/ Lajić, Ivan ; Skračić, Vladimir ; Nejašmić, Ivo ; Podgorelec, Sonja - Zagreb : Institut za migracije i narodnosti (IMIN), 2013, 12-12
Skup
Suvremeni socio-demografski procesi na hrvatskim otocima
Mjesto i datum
Zlarin, Hrvatska, 04.06.2013
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
vikendaštvo ; vikendica ; slovenski vikendaši ; otok Krk ; općina Dobrinj
(second home phenomenon ; second home ; Slovenian second home owners ; island of Krk ; Dobrinj Municipality)
Sažetak
U uvjetima globalizacije i skorašnjeg ulaska Hrvatske u Europsku uniju međunarodna vikendaška prostorna kretanja postaju sve aktualnija tema za znanstvena istraživanja. Vlasnici stanova za odmor i rekreaciju iz Slovenije zauzimaju vodeće mjesto u strukturi inozemnih vikendaša na hrvatskoj obali i otocima. Najveći broj tih vlasništava datira iz vremena zajedničke države, kada je svaki građanin bivše Jugoslavije pod ravnopravnim uvjetima mogao kupiti nekretninu u bilo kojoj njezinoj republici. Razumljivo da je državljanima obližnje Slovenije priobalni dio Hrvatske bio i ostao osobito zanimljiv za lokaciju stanova za odmor i rekreaciju. Zbog blizine i prometne dostupnosti, slovenski vikendaši tradicionalni su zastupljeniji u strukturi vlasnika vikendica na prostoru Istre i Kvarnera, pri čemu se među Kvarnerskim otocima ponajviše ističe otok Krk. Osim utvrđivanja prostornoga razmještaja vikendica u receptivnom vikendaškom području, u istraživanju vikendaških prostornih kretanja vrlo je važno detektirati i mjesto stalnoga prebivališta vlasnika stanova za odmor i rekreaciju, kako bi se preciznije mogla analizirati vikendaška potražnja iz pojedinog emitivnog vikendaškog područja. Stoga se kao glavni ciljevi istraživanja s jedne strane nameće utvrđivanje prostornoga razmještaja vlasnika stanova za odmor i rekreaciju iz Slovenije na razini receptivnoga naselja, a s druge analiza slovenskih vikendaša s obzirom na udaljenost naselja stalnoga prebivališta od receptivnoga naselja na Krku, kao i s obzirom na veličinu naselja stalnoga prebivališta. Kao studija slučaja na Krku izabrana je općina Dobrinj, jedinica lokalne samouprave na otoku s tradicionalno najvećim brojem vlasnika stanova za odmor i rekreaciju iz Slovenije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geografija
POVEZANOST RADA
Projekti:
119-1191306-1373 - Prostor kao resurs turističkog razvoja Hrvatske (Curić, Zoran, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
Profili:
Vuk Tvrtko Opačić
(autor)