Pregled bibliografske jedinice broj: 631306
Nova procesna prava djeteta - europski pogled
Nova procesna prava djeteta - europski pogled // Godišnjak Akademije pravnih znanosti Hrvatske = Yearbook Croatian Academy of Legal Sciences, 4 (2013), 1; 65-76 (domaća recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 631306 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Nova procesna prava djeteta - europski pogled
(New procedural rights of the child - European approach)
Autori
Hrabar, Dubravka
Izvornik
Godišnjak Akademije pravnih znanosti Hrvatske = Yearbook Croatian Academy of Legal Sciences (1847-7615) 4
(2013), 1;
65-76
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
prava djece ; procesna prava ; pravo djeteta na izražavanje mišljenja
(children's rights ; procedural rights ; child's rights to express his/her views)
Sažetak
Prava djece predstavljaju dio globalnoga javnog (pravnog) poretka i donošenjem različitih međunarodnih, pa tako i europskih dokumenata, sve se dalje i dublje razrađuju sa svrhom prihvaćanja u svim zemljama i unificiranja pravnog položaja djece. Europska unija na deklarativnoj razini promiče prava djece, i tek zadnjih godina stvara strategiju kako pojedina prava djece u praksi bolje zaštititi. Karakteristika je Unije što se u mnogome oslanja na dokumente Vijeća Europe, i time, ratificiranjem konvencija od strane država članica, postiže jednaki standard u zaštiti pojedinih prava djece. Između velikog broja prava djece koje štiti Konvencija o pravima djeteta, velika se važnost pridaje pravu djeteta na izražavanje mišljenja. Iz teoretskog pogleda kako navedeno pravo predstavlja jedno od izvornih prava djeteta proizlazi i potreba da se ono štiti u različitim situacijama, pa na tom temelju izrastaju i nova procesna prava djece. Europska unija donijela je nekoliko dokumenata koji se bave pravnim statusom djece pred sudskim (i upravnim) tijelima. Zajedničko im je što otvaraju mogućnosti novih akcija na nacionalnim područjima i što zahtijevaju promjenu pravosuđa u smislu priznavanja aktivnog procesnog legitimiteta djece čak i kad nisu nominalno stranke u postupku. Osim toga, iz različitih akcija i strategija koje posljednjih godina provodi Europska unija, razvidno je da se mijenjaju klasična procesna pravila, te da će nacionalni sustavi morati promijeniti svoje zakonodavstvo u smislu većeg uvažavanja prava djeteta na izražavanje vlastitog mišljenja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo
Napomena
Rad je prezentiran na znanstvenom skupu Akademije pravnih znanosti Hrvatske u suradnji s Pravnim fakultetom u Rijeci, pod nazivom “Usuglašavanje hrvatskog pravnog sustava s europskom pravnom stečevinom”, održanom u Opatiji 4. i 5. listopada 2012. godine.
POVEZANOST RADA
Projekti:
MZOS-066-0662501-2523 - Europski sustav ljudskih prava i hrvatsko obiteljsko pravo (Hrabar, Dubravka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Pravni fakultet, Zagreb
Profili:
Dubravka Hrabar
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- HeinOnline